- Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert dla woj. opolskiego, zakazując korzystania z rzeki Kłodnicy od granicy śląsko-opolskiej do śluzy Sławięcice.
- Zakaz, obowiązujący do końca lipca, obejmuje m.in. picie wody, kąpiele, połów ryb i sporty wodne, a jego przyczyną jest obecność złotej algi.
- W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się algi, do Kłodnicy dozowany jest nadtlenek wodoru, by zapobiec powtórce katastrofy ekologicznej z 2022 roku.
- Jakie długoterminowe działania są planowane, aby trwale rozwiązać problem złotej algi i zasolenia wód?
Alert RCB dla województwa opolskiego
Obowiązujący na terenie powiatów kędzierzyńsko-kozielskiego i strzeleckiego w województwie opolskim zakaz obejmuje picie wody, wchodzenie do wody i kąpiele, połów i spożywanie ryb, pojenie zwierząt domowych i gospodarskich, używanie wody do celów gospodarczych (np. podlewanie) i uprawiania sportów wodnych.
W sobotę wojewoda śląski wydał rozporządzenie o zakazie z korzystania do końca lipca z wód Kłodnicy na odcinku od Małej Elektrowni Wodnej w Pławniowicach do granic województwa śląskiego i opolskiego.
Jak podało w porannym raporcie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK), w związku z dalszym wzrostem liczebności złotej algi w Kanale Gliwickim, Międzyresortowy Zespół ds. Odry, koordynowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, podjął w piątek decyzję o dozowaniu nadtlenku wodoru w Kłodnicy. Ma to ograniczyć przedostawanie się dużych skupisk złotej algi z Kanału Gliwickiego - za pośrednictwem Kłodnicy - do Odry.
Będzie powtórka z katastrofy ekologicznej w 2022 roku?
Według ekspertów duża liczebność złotej algi była przyczyną katastrofy ekologicznej na Odrze w 2022 r., która skutkowała masowym śnięciem ryb. W ciągu kilku tygodni zebrano tam wówczas około 250 ton martwych ryb. Martwe ryby były wyławiane z Odry także w kolejnych latach. Rozwój złotych alg może się wiązać m.in. z wysokim stopniem zasolenia wody. Zdaniem specjalistów dla odbudowy ekosystemu Odry kluczowe jest ograniczenie zrzutu zasolonych wód kopalnianych. Eksperyment prowadzony latem 2024 r. na Kłodnicy potwierdził, że nadtlenek wodoru skutecznie zwalcza złotą algę.
Źródło: PAP, opracował MŁ
