Autostrada

i

Autor: MARCIN WZIONTEK / SUPER EXPRSS

Ważna wiedza

Co oznacza "czerwony X" na autostradzie? Jeśli nie wiesz, możesz stracić prawo jazdy

2023-03-29 10:50

Z przepisami ruchu drogowego nie ma żartów. Jeśli ich nie znamy, możemy nawet stracić prawo jazdy. Czy wiecie, co oznacza "czerwony X" widoczny na autostradzie? Jeśli nie, lepiej jak najszybciej się w tym temacie wyedukować!

Ignorowanie "czerwonego X" na autostradzie niczym dobrym się nie skończy. Ten znak wygląda groźnie i zaiste jest groźny. Przede wszystkim brak wiedzy na jego temat może doprowadzić nawet do utraty prawa jazdy. W skrajnych przypadkach może się też skończyć więzieniem!

Czytaj także: Mandat za wjazd do lasu. Nawet od 1000 do 5000 złotych grzywny

Co oznacza "czerwony X" na autostradzie?

Kierowcy przygotowujący się do egzaminu na prawo jazdy muszą wykazać się dużą wiedzą. Nic więc dziwnego, że czasem w ferworze nauki pomijają ważne aspekty prawne poruszania się po ulicach. W takim przypadku dobrze jest jednak trzymać rękę na pulsie i z czasem uzupełnić swoje braki. Czy wiecie, co oznacza "czerwony X" na autostradzie?

Ekran zawieszony nad autostradą lub drogą ekspresową nie wisi tam bez powodu. Do czego on właściwie służy? Prowadzący pojazdy na ogół są przeświadczeni o tym, że przeznaczony jest wyłącznie do przekazywania informacji pogodowych czy ostrzeżeń o wypadkach. W efekcie traktują je raczej jako luźną sugestię niż wyznacznik zasad ruchu. To jednak poważny i przede wszystkim kosztowny błąd.

Znak "czerwony X" wyświetlany nad pasem oznacza, że jest on wyłączony z ruchu. Możliwe, że w miejscu tym prowadzone są jakieś prace lub doszło do wypadku i przestrzeń uliczna jest zablokowana. Co jednak ważne, jeśli taki znak się wyświetla to nawet jeśli nie widać utrudnień, samochody nie mogą się tędy poruszać.

Czytaj także: Szokujące wyniki kontroli przewoźników w Warszawie, wielu z nich nie miało nawet prawa jazdy!

Niewiedza jest kosztowna

Ignorowanie "czerwonego X" może się źle skończyć. Jest to bowiem jednoznaczne ze stworzeniem zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Kara za takie wykroczenie jest naprawdę surowa, zwłaszcza przy nowym taryfikatorze mandatów.

Takie wykroczenie to minimum 1000 zł mandatu i 10 punktów karnych. Maksymalnie kara może sięgnąć 5 tys. zł w przypadku kontroli drogowej i nawet 30 tys. zł w przypadku wyroku sądowego. Jeśli dbacie o swoje finanse i bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, z pewnością zapamiętacie tę informację na dłużej.

Zobacz zdjęcia: Warszawa: uroczystość nadania śródmiejskiemu pasażowi imienia Zbigniewa Brzezińskiego

18-latek pomylił obszar zabudowany z autostradą
Źródło: Co oznacza "czerwony X" na autostradzie? Jeśli nie wiesz, możesz stracić prawo jazdy