Koncert Debiuty na Festiwalu w Opolu

i

Autor: Sebastian Wielechowski

Festiwal piosenki

Festiwal Opole 2024. Konkurs Debiuty i Premiery na nowych zasadach

Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu 2024 potrwa trzy dni i zorganizowany będzie w dniach 31 maja do 2 czerwca. Telewizja Polska właśnie ogłosiła nabór do dwóch prestiżowych konkursów: Debiuty i Premiery. Poznaliśmy nowe zasady i regulamin dotyczący wykonawców.

Telewizja Polska potwierdziła, że w tym roku z całą pewnością odbędzie się 61. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki Opole 2024. To dobra wiadomość dla miłośników konkursu muzycznego, do których docierały informacje o jego niepewnym losie. Ostatecznie Opole 2024 się odbędzie. I dodatkowo w ramach imprezy zaplanowano także dwa konkursy dla początkujących i debiutujących twórców: Debiuty oraz Premiery.

Kiedy się odbędzie festiwal Opole 2024

Festiwal w Opolu odbędzie się w tym roku w dniach od 31 maja do 2 czerwca 2024 r.

Dyrektor generalny Telewizji Polskiej, zapowiedział, że festiwal w Opolu pokaże nową odsłonę rozrywki w TVP. Pojawią się także bardzo popularni wykonawcy, którzy do tej pory odmawiali występów ze względu na konflikt z dawnymi władzami telewizji. 

- Zobaczymy wielkich artystów, którzy przez ostatnie lata nie chcieli mieć z TVP nic wspólnego. Ten festiwal będzie łączył, a nie dzielił - dodał Tomasz Sygut w rozmowie z "Polityką"

W ramach głównego festiwalu ma się pojawić nowy kabareton (zdjęty z programu dawną decyzją TVP) oraz dwa konkursy dla początkujących artystów: Debiuty i Premiery.

Zobacz zdjęcia z Festiwalu Opole

Kto wystąpi w konkursie Premiery na Festiwalu w Opolu 2024?

Konkurs w ramach koncertu Premiery odbędzie się 31 maja 2024 r. Przedmiotem eliminacji jest wyłonienie najlepszych polskich premierowych piosenek spośród tych, które zostaną zaprezentowane w konkursie. W trakcie koncertu wybranych zostanie dwóch laureatów:

  1. jeden wytypowany przez telewidzów głosujących poprzez SMS-y,
  2. jeden wyłoniony przez jury powołane przez Telewizję Polską

Jeśli chcesz wystąpić w konkursie, należy wypełnić zgłoszenie do konkursu Premiery do 14.04.2024 do godz. 23:00. Informacja o zakwalifikowaniu utworów do konkursu opublikowana zostanie na stronie festiwalu do 29.04.2024 r.

Spośród nadesłanych zgłoszeń ostatecznego wyboru utworów do koncertu konkursowego w liczbie nie większej niż dziesięć dokona Rada Artystyczna powołana przez Telewizję Polską i Miasto Opole. W konkursie Premiery weźmie też udział zwycięzca 14. edycji programu „The Voice of Poland” Jan Góra.

Kto wystąpi w konkursie Debiuty na festiwalu w Opolu 2024?

Konkurs w ramach koncertu Debiuty odbędzie się 31 maja 2024 r.

Przedmiotem selekcji jest wyłonienie dwóch równorzędnych finalistów:

  1. laureata Nagrody im. Anny Jantar wybranego przez jury konkursu – nagroda będzie przyznawana przez Miasto Opole,
  2. laureata nagrody widzów wytypowanego w drodze głosowania widzów – nagroda będzie przyznawana przez Telewizję Polską.

Nabór kandydatów odbywa się na podstawie formularza zgłoszenia do konkursu Debiuty do 24.03.2024 do godz. 23:00. Informacja o zakwalifikowaniu uczestników opublikowana zostanie na stronie festiwalu do 29.04.2024 r.

Spośród nadesłanych zgłoszeń Rada Artystyczna powołana przez Telewizję Polską i Miasto Opole wybierze maksymalnie siedmiu wykonawców, którzy wezmą udział w koncercie Debiuty.

W części konkursowej koncertu Debiuty wystąpi również dodatkowo troje wykonawców, w tym:

  1. jeden wytypowany przez Miasto Opole,
  2. dwóch wybranych w audycji Telewizji Polskiej – „Szansa na Sukces. Opole 2024”.

QUIZ. To oni błyszczeli w Sopocie i Opolu! Rozpoznasz gwiazdy lat 70. i 80. po tekstach ich piosenek?

Pytanie 1 z 15
"To była Izolda smutniejsza od łez, niebieska jak ziemi tło" - tak zaczyna się utwór śpiewany przez: