Sygnalizacja drogowa

i

Autor: włodi flickr.com Sygnalizacja drogowa

Koniec z korkami w Opolu? System ITS już oficjalnie działa

2022-09-13 8:45

ITS w Opolu już działa. Obyło się bez przecięcia wstęgi i uroczystości. Ale to okres próbny systemu, który ma upłynnić i usprawnić jazdę w mieście. Dlatego drogowcy wciąż kontrolują, czy aby na pewno wszystko jest na "piątkę". System ma również zatrzymywać ruch samochodów, gdy do skrzyżowania zbliża się np. wóz strażacki lub karetka na sygnale.

Sztuczna inteligencja kieruje ruchem w mieście

Ma być szybciej, wygodniej i bardziej płynnie. Dzięki ITS opolanie mają zapomnieć o porannych i popołudniowych korkach. Sztuczna inteligencja czuwa. Po dwóch miesiącach dostrajania systemu, ITS już nadzoruje ruch na prawie 50 najważniejszych skrzyżowaniach w mieście.

ITS jest już spięty systemem na wszystkich zaplanowanych skrzyżowaniach. Cały czas jednak pracownicy monitorują jego działanie, bo jest to sztuczna inteligencja. Wszystko zaprogramowane jest tak, żeby na bieżąco dostosowywać się do potoku samochodów.

- mówi Adam Leszczyński z opolskiego ratusza.

System kosztował 50 milionów złotych, więc patrzcie na tablice informacyjne, korzystajcie i testujcie. Na systemie ITS mają też zyskać piesi, przede wszystkim ci starsi, którzy wreszcie nie będą musieli biegiem pokonywać pasów, żeby jeszcze zdążyć na zielonym.

System elektroniczny ma to do siebie, że jest genialny, ale najgenialniejszy jest człowiek. Dlatego też osoby, które mają pod sobą ten system ITS reagują na bieżąco i sprawdzają, co jeszcze ewentualnie można by było zmienić. Dajemy sobie jeszcze trochę czasu, żeby móc zareagować na uwagi naszych obserwatorów.

- dodaje ratuszowy rzecznik.

Koniec z powolnym dojeżdżaniem do świateł

Korzystania z ITSu trzeba się nauczyć. Dojeżdżając do skrzyżowania trzeba zatrzymać się jak najbliżej linii warunkowego zatrzymania, żeby „najechać” na pętlę indukcyjną. I to ona wysyła sygnał do sterownika sygnalizacji o konieczności zmiany świateł dla wybranego pasa ruchu. Czyli do skrzyżowań podjeżdżamy od teraz dynamicznie, a nie czekamy, że może "samo się zmieni".

W jakim mieście powinieneś żyć?

Pytanie 1 z 8
Jak najchętniej spędzasz wolny czas?