niepełnosprawny

i

Autor: pixabay.pl

Nawet 10% mieszkańców Opola zmaga się z niepełnosprawnością. I z barierami architektonicznymi, które potrafią im zgotować miejskie instytucje oraz chodniki

2023-09-08 10:00

Na pl. Wolności w Opolu trwają 22 Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych. Jest Jarmark Niezwykłości z rękodziełem osób niepełnosprawnych, są koncerty i przede wszystkim integracja. Impreza potrwa do 19:00.

Niepełnosprawni mieszkańcy Opola chcą być widoczni. Możecie ich poznać na placu Wolności, bo trwa 22 już edycja Opolskich Dni Osób Niepełnosprawnych. Pokazują swe pasje, bawią się i integrują. O narzekaniu nie ma mowy - zapewnia Władysław Sztefic, prezes Wojewódzkiego Towarzystwa Walki z Kalectwem w Opolu:

Patrzę na to z perspektywy czasu. Zmienia się. Likwidują się bariery architektoniczne, środowiskowe, a także bariery międzyludzkie. Inaczej mówiąc - nasza świadomość jest większa, jeżeli chodzi o tolerancję i zrozumienie. Nie wszyscy jesteśmy ideałami, każdy z nas jest inny.

Na szczęście wszystko idzie w coraz lepszą stronę i zmiany są zauważalne.

Dorośliśmy, ale jeszcze nie w pełni. Świat się zmienia i technologia się zmienia. I co to znaczy "niepełnosprawność"? Kady jest sprawny, tylko trzeba mu usprawnić miejsce pracy na stanowisku i miejsce zamieszkania. Jeżeli będziemy eliminowali przeszkody i dostosowywali warunki do potrzeb, to będzie wszystko w porządku.

- dodaje Władysław Sztefic

20 września w opolskiej filharmonii odbędzie się finałowy koncert III Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych. Wystąpi na nim 15 wykonawców wraz z opolskimi filharmonikami. W jury zasiądą Elżbieta Zapendowska, Marek Piekarczyk, frontman TSA, Jarosław Wasik- piosenkarz i dyrektor muzeum polskiej piosenki oraz Przemysław Neumann - dyrektor opolskiej filharmonii.