Nowa fabryka części do akumulatorów powstanie w Nysie. Koszt inwestycji to 8 mld zł!

i

Autor: Unsplash

Inwestycje

Nowa fabryka części do akumulatorów powstanie w Nysie. Koszt inwestycji to 8 mld zł!

2023-10-07 15:01

Budowana w Nysie za około 8 mld złotych fabryka części do akumulatorów do dowód na atrakcyjność inwestycją Polski - powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda z okazji ogłoszenia rozpoczęcia projektu IONWAY. W nowym zakładzie znajdzie się praca dla niemal tysiąca osób.

Nowa fabryka powstanie pod Nysą. Ogromny koszt inwestycji

W Radzikowicach pod Nysą w sobotę uroczyście poinformowano o planach budowy w tym miejscu fabryki produkującej części do akumulatorów w ramach projektu IONWAY, stworzonego przez firmy Umicore i PowerCO. Koszt inwestycji to około 8 miliardów złotych, a w nowym zakładzie ma powstać blisko tysiąc nowych miejsc pracy.

Fabryka będzie wybudowana na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park". Prace budowlane mają rozpocząć się w tym roku. Wytwarzane w zakładzie części akumulatorów będą dostarczane do europejskich odbiorców branży motoryzacyjnej. Jak powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, wybór lokalizacji przez inwestorów jest dowodem na ważne miejsce naszego kraju także dla dużych graczy na rynku motoryzacyjnym.

"Inwestycja Umicore i PowerCo jest najlepszym dowodem na to, że Polska należy do czołówki państw pod względem przyciągania największych, a jednocześnie najbardziej innowacyjnych inwestycji" - powiedział minister Buda.

Budowa zakładu ma wpłynąć na wzrost obronności kraju

Zdaniem wiceministra obrony Marcina Ociepy, budowa tak nowoczesnego zakładu w regionie opolskim w bezpośredni sposób wpłynie także na wzrost obronności kraju.

"Gospodarka stanowi o sile naszego kraju, wpływając w ten sposób także na nasze bezpieczeństwo. Nowoczesny przemysł to oprócz wysokopłatnych stanowisk pracy, transferu nowoczesnych technologii, to także dźwignia dla gospodarki tego miasta, regionu i całego kraju. Jestem przekonany, że powstanie nowego zakładu w dalszej perspektywie będzie miało bardzo pozytywny wpływ nie tylko dla samej Nysy" - powiedział Ociepa.

Przedstawiciele inwestorów wyrazili wdzięczność dla polskich władz za wsparcie przy realizacji projektu IONWAY w Polsce, dzięki czemu transformacja w zakresie elektromobilności w skali całej Europy staje się faktem.

Pomorskie. Rozbito gang samochodowy

Pościg ulicami Warszawy. Wariat z promilami za kółkiem zmasakrował kilka pojazdów. Dwie osoby ranne