Nowa fabryka części do akumulatorów powstanie w Nysie. Koszt inwestycji to 8 mld zł!

i

Autor: Unsplash

Inwestycje

Nowa fabryka części do akumulatorów powstanie w Nysie. Koszt inwestycji to 8 mld zł!

2023-10-07 15:01

Budowana w Nysie za około 8 mld złotych fabryka części do akumulatorów do dowód na atrakcyjność inwestycją Polski - powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda z okazji ogłoszenia rozpoczęcia projektu IONWAY. W nowym zakładzie znajdzie się praca dla niemal tysiąca osób.

Nowa fabryka powstanie pod Nysą. Ogromny koszt inwestycji

W Radzikowicach pod Nysą w sobotę uroczyście poinformowano o planach budowy w tym miejscu fabryki produkującej części do akumulatorów w ramach projektu IONWAY, stworzonego przez firmy Umicore i PowerCO. Koszt inwestycji to około 8 miliardów złotych, a w nowym zakładzie ma powstać blisko tysiąc nowych miejsc pracy.

Fabryka będzie wybudowana na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park". Prace budowlane mają rozpocząć się w tym roku. Wytwarzane w zakładzie części akumulatorów będą dostarczane do europejskich odbiorców branży motoryzacyjnej. Jak powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, wybór lokalizacji przez inwestorów jest dowodem na ważne miejsce naszego kraju także dla dużych graczy na rynku motoryzacyjnym.

"Inwestycja Umicore i PowerCo jest najlepszym dowodem na to, że Polska należy do czołówki państw pod względem przyciągania największych, a jednocześnie najbardziej innowacyjnych inwestycji" - powiedział minister Buda.

Budowa zakładu ma wpłynąć na wzrost obronności kraju

Zdaniem wiceministra obrony Marcina Ociepy, budowa tak nowoczesnego zakładu w regionie opolskim w bezpośredni sposób wpłynie także na wzrost obronności kraju.

"Gospodarka stanowi o sile naszego kraju, wpływając w ten sposób także na nasze bezpieczeństwo. Nowoczesny przemysł to oprócz wysokopłatnych stanowisk pracy, transferu nowoczesnych technologii, to także dźwignia dla gospodarki tego miasta, regionu i całego kraju. Jestem przekonany, że powstanie nowego zakładu w dalszej perspektywie będzie miało bardzo pozytywny wpływ nie tylko dla samej Nysy" - powiedział Ociepa.

Przedstawiciele inwestorów wyrazili wdzięczność dla polskich władz za wsparcie przy realizacji projektu IONWAY w Polsce, dzięki czemu transformacja w zakresie elektromobilności w skali całej Europy staje się faktem.

Pomorskie. Rozbito gang samochodowy

Pościg ulicami Warszawy. Wariat z promilami za kółkiem zmasakrował kilka pojazdów. Dwie osoby ranne

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE