Opolscy prokuratorzy każdego roku mają do czynienia z różnymi przestępstwami. Jak podkreślają, co roku prowadzą podobną ilość śledztw. Na Opolszczyźnie jest to ok. 20 tys.
- Jeśli chodzi o wskaźnik zabójstw to uległ on zmniejszeniu. Utrzymuje się na poziomie ok. 20 spraw rocznie. Jest to bardzo porównywalne z 2023 rokiem. W przypadku przestępczości innej - tj. bójek, pobić - wskaźniki także są na bardzo zbliżonych poziomach - mówi Konrad Korzeniowski, zastępca prokuratora okręgowego w Opolu.
I zapewnia że w tym roku nie mamy do czynienia z nagłym wzrostem przestępczości.
- Nie notujemy w tym roku żadnych odstępstw od roku poprzedniego. Oczywiście, czas na podsumowanie jeszcze przyjdzie. Jesteśmy bezpieczni na mapie Polski. Tak pokazują nam różne wskaźniki - tłumaczy Konrad Korzeniowski, zastępca prokuratora okręgowego w Opolu.
Prokuratura przypomina, że nie jesteśmy bezpieczni w Internecie. Tylko w ubiegłym roku prowadziła ponad 3 tysiące spraw dotyczących m.in. wyłudzeń w sieci. Każdego roku prokuratorzy zauważają wzrost tych przestępstw.
- Myślę, że rzeczywiście przestępstwa przeniosły się do Internetu. Jest bardzo dużo wyłudzeń w mediach i w sieci. Zapewne jest to związane z poczuciem anonimowości sprawców. Przynajmniej w ich poczuciu. Daje im to w pewien sposób przyzwolenie na dopuszczanie się do takich czynów - tłumaczy Konrad Korzeniowski, zastępca prokuratora okręgowego w Opolu.
Prokuratura wylicza straty przestępstw na mieniu na ponad 8 milionów złotych. Ofiary tych przestępstw wciąż czekają na zwrot pieniędzy.
