Stegu Arena

i

Autor: UM Opole

Portrety najsłynniejszych ludzi opolskiego sportu​ zdobią szyby Stegu Areny. Możecie już oglądać Galerię Sław

2023-10-17 9:20

Galerię tworzy 30 grafik przedstawiających m.in. żużlowego mistrza świata Jerzego Szczakiela, byłego trenera Odry Antoniego Piechniczka, srebrnego medalistę olimpijskiego w podnoszeniu ciężarów Bartłomieja Bonka, czy dwukrotnego srebrnego medalistę mistrzostw Europy w skoku wzwyż Janusza Trzepizura.

To prawdopodobnie jeszcze nie koniec sportowych sław na Stegu Arenie. Już teraz na jej szklanych powierzchniach można oglądać 30 portretów utytułowanych opolskich sportowców i trenerów. Przez to, że wizerunki, które zaprojektował wrocławski artysta Maciej Święcicki, są częściowo przezroczyste, można je podziwiać i w dzień i w nocy, bo przechodzi przez nie światło.

Chodziło o to, żeby ta forma prezentacji była fajna o każdej porze i żeby nie zabierała światła w obiekcie. Stąd taka technologia wykonania. Wydawało mi się, że najlepszym rozwiązaniem na obiekcie Stegu Arena było to, żeby zachowując podziały architektoniczne podzielić całość na trójkąty i każdy trójkąt to wizerunek jednego sportowca.

- mówił Zbigniew Pelon, miejski plastyk

Uroczyste otwarcie Galerii już w niedzielę (22 października).

Na ścianach Stegu Areny zobaczymy wizerunki: Ryszarda Szewczyka, Bartłomieja Bonka, Krzysztofa Siemiona, Tadeusza Rutkowskiego, Stefana Leletki, Szymona Kołeckiego, Arkadiusza Michalskiego, Stanisława Szozdy, Edwarda Barcika, Benedykta Kocota, Joachima Halupczoka, Engelberta Jarka, Zbigniewa Guta, Antoniego Piechniczka, Józefa Młynarczyka, Jerzego Klempela, Adama Malchera, Rafała Kuptela, Jerzego Szczakiela, Wojciecha Załuskiego, Dawida Tomali, Janusza Trzepizura, Czesława Wojciechowskiego, Piotra Jabłkowskiego, Anny Chodakowskiej, Edwarda Faciejewa, Henryka Budzicza, Roberta Chwiałkowskiego, Zdzisława Trojanowskiego i Eugeniusza Pędzisza.