XXXI Festiwal Teatrów Lalek

i

Autor: asz

Teatry Lalkowe znów przyjadą do Opola. Zobaczymy 12 spektakli

2023-10-03 10:58

Teatry lalkowe z całej Polski przyjadą do Opola. 14 października rozpocznie się 31 Opolski Festiwal Lalek. A wśród 12 konkursowych spektakli - m.in. „Pinokio” z Wrocławskiego Teatru , „Zakazane dzieci – opowieść korczakowska” z Teatru „Banialuka” w Bielsku-Białej oraz dwie opolskie produkcje: "Ja goryl - ty człowiek" i "Troja, wojny nie będzie".

Festiwalowego Opola ciąg dalszy. Tym razem w teatralnej odsłonie. W połowie października rozpocznie się ​31 już festiwal teatrów lalek.Zobaczymy 12 spektakli konkursowych z całej Polski. Nie tylko dla najmłodszych - mówi Krystian Kobyłka, dyrektor opolskich lalek:

Ten festiwal - przynajmniej tak zakładamy - jest jakimś odzwierciedleniem tego, co w polskim teatrze lalek aktualnie się dzieje. I w związku z tym spotkamy się niewątpliwie z użyciem różnych środków wyrazu, ale też z tym, że te spektakle kierowane są do odbiorców w różnym wieku. "Pinokio" to sięganie do znanego już motywu zmagania się z problemem dojrzewania młodego człowieka, tematy związane z relacjami, czy np. tolerancją dla kogoś innego, jak to będzie w przypadku spektaklu "Debil/i_stu_las", gdzie bohaterem jest osoba niepełnosprawna.  

Festiwal to też kilkadziesiąt imprez towarzyszących. Bedą spektakle studentów szkół teatralnych, warsztaty, wystawy, panele oraz koncert Natalii Sikory z zespołem i utworami Ewy Demarczyk. Święto lalek rozpocznie się 14 października i potrwa 6 dni.