Oława przygotowuje się do fali powodziowej

i

Autor: PSP

WIADOMOŚCI

Apogeum sytuacji powodziowej w Oławie i Opolu. Następne dni będą decydujące

Odbył się sztab kryzysowy z udziałem premiera, służb i ekspertów. Przedstawiamy najnowsze informacje na temat Oławy i Opola.

Powódź na Dolnym Śląsku. Kluczowe dla Oławy będą najbliższe godziny

Nadal najbardziej zagrożona na powodziowej mapie jest Oława. Poziom wody ma jeszcze wzrosnąć i będzie się on utrzymywał się około dwóch dni. Opole i Wrocław wydają się być bezpieczne, ale jak wszędzie należy zachować szczególną ostrożność. Jak poinformowano - sieć dróg krajowych jest nieprzejezdna w pięciu miejscach.

- Powinien być jeszcze wzrost wody około 10-20cm, który będzie się utrzymywał ok. 2 dni, jeśli wytrzymamy ten najbliższy okres, raczej nie powinno się nic stać. Natomiast sytuacja w Oławie jest najbardziej niepokojąca, Opole powinno być bezpieczne. - powiedział dyrektor IMGW Robert Czerniawski 

Z kolei jutro zacznie się przepływ fali kulminacyjnej we Wrocławiu, a z nią, zagrożenie także dla innych miejsc

- Wtedy może dojść do cofki. W Bystrzycy, Ślęży i Oławie mogą być podtopienia. Natomiast ten stan powinien schodzić łącznie z cofaniem się fali kulmunacyjnej, czyli do soboty. (...) Powinno być bezpiecznie. - dodał dyrektor IMGW.

Sytuacja powodziowa w Nysie ustabilizowana

Wojewoda opolska poinformowała podczas odbywającego się rano we Wrocławiu posiedzenia sztabu kryzysowego, że sytuacja w Nysie ustabilizowała się. Burmistrz Nysy o północy uchylił zarządzenie dotyczące ewakuacji mieszkańców.

Wojewoda przekazała, że trwa wypompowywanie wody z obiektów użyteczności publicznej.

- Zakończono prace związane z wypompowywaniem wody ze szpitala w Nysie. Szpital jest już gotowy do prac porządkowych. Wiemy też, że dziś na placu przed halą Nysa planowane jest uruchomienie szpitala polowego – wskazała.

Oława przygotowuje się do fali powodziowej: