Marcin Oszańca

i

Autor: PSL/X

Wybory 2023

Chcą Racibórz przyłączyć do województwa opolskiego i mają argumenty

Racibórz leży w województwie śląskim, ale kandydat Trzeciej Drogi w wyborach 2023 Marcin Oszańca, chciałby, aby znalazł się w województwie opolskim. Proponuje nawet zorganizowanie referendum wśród mieszkańców.

Racibórz powinien się znaleźć w granicach województwa opolskiego - tego chce prezes opolskich struktur PSL i kandydat do Sejmu z listy Trzeciej Drogi Marcin Oszańca. Pomysł nie jest nowy ani oryginalny, bo pojawił się już w czasie reformy administracyjnej w 1999 r. Jednak dzisiaj ma zupełnie inny wymiar, bo nowe pokolenia mieszkańców Raciborza na własnej skórze przekonują się, jak żyje się im w województwie śląskim.

Referendum w sprawie przyłączenia Raciborza do województwa opolskiego

Czy zechcą poprzeć taką propozycję? Trudni przesądzić. Wiele osób czuje się związanych z województwem śląskim choćby przez pracę w Rybniku, wielu jednak nadal uważa, że województwo śląskie traktuje Racibórz po macoszemu i ich miasto zyskało by na znaczeniu w województwie opolskim.

Marcin Oszańca zaproponował nawet przeprowadzenie referendum w sprawie przyłączenia Raciborza i powiatu raciborskiego do województwa opolskiego. 

"Opole od setek lat było związane z Raciborzem. Już w czasach Piastów funkcjonowało księstwo opolsko-raciborskie. Do dzisiaj Racibórz jest w obrębie diecezji opolskiej. Przyłączenie leżącego na peryferiach województwa śląskiego powiatu raciborskiego byłoby także szansą na poprawienie pozycji Raciborza. W województwie śląskim tej wielkości miast jest mnóstwo. W naszym regionie byłoby to trzecie - obok Opola i Kędzierzyna-Koźla - miasto mające prezydenta" - mówił Marcin Oszańca w czasie konferencji prasowej w Opolu.

Racibórz w województwie opolskim: kto zyska?

Największym problemem dotykającym województwo opolskie jest depopulacja. Zgodnie z analizami w 2050 r. w województwie opolskim będzie mieszkało około 750 tys. ludzi, czyli prawie 250 tys. mniej niż obecnie. Przyłączenie Raciborza i powiatu raciborskiego do województwa opolskiego z całą pewnością nie odwróciłoby trendu wyludniania, ale na jakiś czas by go spowolniło.

Według Marcina Oszańcy województwo śląskie jest tak silne, że bez Raciborza i tak jego potencjał się nie zmniejszy. Natomiast dla województwa opolskiego pozyskanie Raciborza to wielka szansa na rozwój i zatrzymanie migracji choćby dla powiatu głubczyckiego, z którego mieszkańcy wyjeżdżają właśnie do tego miasta.

Czy Racibórz powinien być w województwie opolskim?

Propozycja Marcina Oszańcy spotkała się z wieloma komentarzami. Nie brakuje osób twierdzących, że to dobre rozwiązanie, jednak dla innych przynależność do województwa nie ma żadnego znaczenia. Są też tacy, którzy podważają w całości reformę administracyjną i postulują całkowitą zmianę granic.

"Po prostu należy zlikwidować twór jakim jest województwo opolskie i na nowo stworzyć województwo dolnośląskie i górnośląskie bez części Małopolski i Ziemi Sieradzkiej (jak to jest obecnie)" - pisze jeden z komentatorów.

"Przywrócić Górnemu Śląskowi granice, jakie miało historycznie. Połączyć oba województwa i oddać Częstochowę, Sosnowce, Dąbrowy i Żywiec do Małopolski, lub Częstochowę do Kieleckiego włączyć jak już to w historii było, a reszta do Małopolski - popiera go inny internauta.

Jakie jest Wasze zdanie? Napiszcie w komentarzach, czy przyłączenie Raciborza do województwa opolskiego uważacie za dobry wybór.

Gdzie leży Śląsk? Bardzo trudny QUIZ o granicach Śląska i województwa śląskiego

Pytanie 1 z 14
Czy Bielsko-Biała leży na Śląsku?