fot. Michał Grocholski

i

Autor: Michał Grocholski

Instrukcja dla pań sprzątających w Teatrze Kochanowskiego

2024-01-19 14:16

Aktorzy Teatru Kochanowskiego szykują się do kolejnej premiery. Tym razem będzie to spektakl na podstawie opowiadań Lucii Berlin pt. "Instrukcja dla pań sprzątających". Pierwsza szansa na sprawdzenie, jak z tekstem poradziła sobie reżyserka Olga Ciężkowska, już 2 lutego.

Modelatornia rozpoczyna tegoroczny maraton premier w opolskich teatrach. 2 lutego zobaczymy tam "Instrukcję dla pań sprzątających" na podstawie zbioru opowiadań Lucii Berlin. Reżyseruje Olga Ciężkowska. A na scenie zobaczymy Cecylię Caban, Karolinę Kuklińską, Magdalenę Maścianicę, Judytę Paradzińską, Monikę Stanek, Jakuba Klimaszewskiego, Michała Świtałę i Bartosza Woźnego.

Jest to spektakl o przetrwaniu i o wymykaniu się śmierci na coraz bardziej humorystyczne jak i tragiczne sposoby. U Lucii Berlin jest bardzo dużo "brudu życia", ale to jest totalnie opowieść o świetle i o nadziei. Podczas prób zastanawiamy się, na ile to ona daje życie swoim bohaterom, a na ile - jej bohaterowie dają życie właśnie jej. Jaka jest proporcja tej relacji? Ile tam jest zmyślania, a ile opisywania faktycznych ludzkich historii? Ona obserwuje ludzi tak na maxa. To jest wszystko o obserwowaniu, podglądaniu i podsłuchiwaniu.

- mówi Olga Ciężkowska, reżyserka spektaklu "Instrukcja dla pań sprzątających" w Teatrze im J. Kochanowskiego

Praca wre również w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Tam trwają przygotowania do spektaklu "Momo" w reżyserii Jacka Bały. Premiera już 25 lutego. A jeszcze tydzień wcześniej - "Pingwiń", czyli historia o pingwinie, który bał się wody, napisana przez Martę Guśniowską. Reżyseruje Mariola Ordak- Świątkiewicz.

Posłuchaj o przygotowaniach do premiery "Instrukcji dla pań sprzątających":

Posłuchaj całej rozmowy Adama Szostoka z Olgą Ciężkowską