Dym z komina

i

Autor: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Powietrze

Opolskie: Znaczne pogorszenie jakości powietrza. W Nysie najgorzej

Jakość powietrza w Nysie i okolicznych miejscowościach zagraża zdrowiu mieszkańców. Przekroczone zostały poziomy ostrzegawcze dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu - poinformowało w czwartek Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu poinformowało, że na obszarze miasta Nysy oraz w gminach Nysa, Łambinowice, Głuchołazy, Otmuchów i Kamiennik odnotowano w środę przekroczenia poziomów ostrzegawczych dla pyłu PM 10 w powietrzu.

Smog w województwie opolskim

Na stacji pomiarowej w Nysie stwierdzono 140,2 μg/m3, przy poziomie ostrzegania wyonoszącym 100 μg/m3. Na obszarze objętym alertem mieszka około 26 tysięcy osób. Powodem zanieczyszczenia powietrza była emisja z kotłów i palenisk używanych w gospodarce komunalnej do ogrzewania mieszkań.

Jak się ochronić przed skutkami smogu?

W czasie podwyższonego stężenia pyłów w powietrzu zalecane jest ograniczenie aktywności poza pomieszczeniami. Osoby starsze i cierpiące na na przewlekłe choroby układu krążenia i oddechowego mogą odczuwać natężenie dolegliwości, duszność i ucisk w klatce piersiowej.

Co wiesz o Kubusiu Puchatku? W tym quizie sprawdzamy znajomość tej bajki!

Pytanie 1 z 15
Gdzie mieszkał Kubuś Puchatek?