Park Miejski w Toruniu

i

Autor: Paweł Jankowski

Park zamiast wysypiska. Gogolin chce stworzyć Zielone Płuca miasta

2021-12-28 14:12

Strefy czterech pór roku, pumptrack i pole do mini golfa - tak ma wyglądać park, który planują wybudować władze Gogolina. To wszystko w miejscu dawnego wysypiska odpadów. Plany ambitne, ale czy możliwe do zrealizowania?

Gogolin zamieni dawne wysypisko w park. Nowe zielone płuca miasta mają rozciągać się na ponad 20 hektarach. Ma tam być dużo zieleni, jak to w parku, oraz tereny rekreacyjne. W planie jest stworzenie stref według pór roku.

- Przykładowo, wchodzimy do parku na wiosnę. Będzie tam część przygotowana by wypoczywać z całą rodziną. W tym elementy małej infrastruktury typu mini pole golfowe - mówi Joachim Wojtala, burmistrz Gogolina. 

Park w Gogolinie. Wyrobisko z historią

Teren, na którym ma powstać park był wysypiskiem odpadów, a wcześniej było to wyrobisko po kopalni kamienia wapiennego. W okolicy stoją nawet piece do wypalania wapna. Władze gminy chcą to wykorzystać i pokazać historię tego przemysłu w Gogolinie.

- Przed ponad stu laty wydobywano tu kamień. Te wyrobiska w pewnej części zostały zaadaptowane na wysypisko. Ono jest już nie czynne, zarośnięte, bo przyroda zawsze się obroni. My wkrótce przystąpimy do wstępnej rekultywacji tego terenu - dodaje Joachim Wojtala. 

Zaplanować park mają pomóc naukowcy z Polskiej Akademii Nauk. A także mieszkańcy Gogolina. Nie tylko zaplanują, ale i sami złapią za łopaty. I sadzonki. Każdy chętny będzie mógł zasadzić w parku swoje własne drzewo lub krzew.

Teren ma ponad 20 hektarów. Więc można zaszaleć. Planowanie już trwa. Pierwszą koncepcję parku władze Gogolina chcą przedstawić wiosną przyszłego roku. Na razie nie wiadomo też z jak dużymi kosztami będzie musiała zmierzyć się gmina, ale liczy na dofinansowanie unijne.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl!

Super Raport 23.12 (Goście: Aleksander Kwaśniewski - były prezydent oraz dr Jacek Sokołowski - politolog, UJ) Sedno Sprawy: Wojciech Andrusiewicz