9 rzek w Opolskiem powyżej stanów alarmowych
Zgodnie z raportem Wojewody Opolskiego podanym w niedzielę o godzinie 5 rano w województwie stany alarmowe obowiązują już na dziewięciu rzekach. Na Odrze do osiągnięcia stanu alarmowego brakuje zaledwie 50 centymetrów.
Na ten moment stany alarmowe w województwie opolskim obowiązują na następujących rzekach:
- Nysa Kłodzka
- Biała
- Bierawka
- Ścinawa Niemodlińska
- Biała Głuchołaska
- Złoty Potok
- Opawa
- Osobłoga
- Prudnik
Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w regionie dla gmin Niemodlin i Popielów, a także Grodków i Lewin Brzeski.
W regionie działają strażacy z całej Polski
Do akcji przeciwpowodziowej w województwie opolskim zaangażowani zostali już strażacy niemal z całej Polski. W rejonie Ciska pracują strażacy z kompani specjalnej Neptun z pomorskiego. W Głuchołazach - gdzie sytuacja jest najbardziej dramatyczna - ze skutkami powodzi walczy kompania pompowa Chrobry z zachodniopomorskiego i kompania specjalna z mazowieckiego.
W mieście Głogówek doszło do zalania terenu oczyszczalni ścieków komunalnych Mech-Biol na ok. 20 cm. Sytuacja wymagała wyłączenia urządzeń elektrycznych - pomp. Nie przewiduje się przedostania wody do wyżej położonych osadników. Ścieki z obsługiwanej kanalizacji ogólnospławnej napływające po godz. 21.00 trafiają do wód powierzchniowych bez oczyszczenia.
W miejscowości Kierpień (gmina Głogówek) rzeka Osobłoga przerwała wał i wyszła z koryta. Mieszkańcy wsi są odcięci.
Woda na ciekach Radostni podchodzi do budynków mieszkalnych w Radostyni. W samej Radostyni droga gminna jest nieprzejezdna. Zakład energetyczny wyłączył prąd zasilający przepompownię ścieków w Racławicach Śląskich na ul. Głubczyckiej oraz na ul. Konopnickiej.
"Centrum Operacyjne RZGW Gliwice poinformował, iż zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na rzece Odrze rozpocznie piętrzenie wezbranych wód. Zasuwy budowli przelewowo-spustowej zostaną opuszczone, w sytuacji gdy posterunek wodowskazowy Krzyżanowice w zlewni Górnej będzie wskazywał przepływ ok. 750 m3/s. RZGW Wrocław poinformował, iż zrzuty ze zbiornika Topola zależą od sytuacji meteorologiczno-hydrologicznej w górnych partiach zlewni, odzwierciedlonej przede wszystkim wskazaniami na wodowskazie Bardo" - głosi komunikat biura prasowego wojewody opolskiego.
Powódź w Głuchołazach. Woda przedostała się na rynek - zobacz zdjęcia: