Woda niezdatna do picia

i

Autor: MAREK MALISZEWSKI/REPORTER

Zagrożenie

Bakterie coli i enterokoki w Opolu. Woda z wodociągu nie nadaje się do picia

Sanepid w Opolu wydał pilny komunikat dotyczący obecności toksycznych bakterii w wodzie. Woda z wodociągu publicznego nie nadaje się do spożycia, bo wykryto w niej bakterie z grupy coli oraz enterokoki.

Bakterie w wodzie w Opolu

Woda w Opolu nie nadaje się do spożycia. Sanepid ostrzega przed korzystaniem z wodociągu publicznego, który dostarcza wodę do centrum Opola. Badania wykazały, że pojawiły się w nim bakterie coli oraz enterokoki. Sprawa jest rozwojowa.

Bakterie w wodociągu zostały zaobserwowane w środę, 25 października. Sanepid natychmiast wydał odpowiedni komunikat z ostrzeżeniem. Zakaz korzystania z wodociągu obowiązuje nadal w czwartek. 

Mieszkańcom nie wolno odkręcać kranów, a wodę do picia mogą porać z podstawionego beczkowozu.

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Opolu z dnia 25.10.2023 r. w sprawie braku przydatności wody do spożycia przez ludzi podawanej do sieci z wodociągu publicznego Opole zaopatrującego ulicę Krakowską nr 40, 40a, 44 (z wyjątkiem szpitala MSWiA, który zaopatrywany jest z przyłącza od ul. Korfantego), 51, 53 i 57.

Woda nie nadaje się do spożycia w Opolu

Informacja o zakazie spożywania wody w centrum Opola to bardzo duże utrudnienie dla mieszkańców oraz właścicieli lokali położonych przy ul. Krakowskiej. Mieszczą się przy niej nie tylko mieszkania, ale także sklepy, hotel oraz siedziba oddziału Funduszu Ochrony Środowiska w Opolu.

W związku z komunikatem Sanepidu koniecznie jest przestrzeganie następujących wskazówek:

  •  woda z kranu nie nadaje się do spożywania ani do przygotowywania posiłków,
  •  woda nie nadaje się do mycia owoców, warzyw, naczyń kuchennych ani do prania
  •  woda z kranu nie nadaje się do utrzymania higieny osobistej
  •  woda z kranu może być używana do celów sanitarnych tj. spłukiwania toalet, mycia podłóg.