Opole

i

Autor: pixabay

Czy Opole będzie Europejską Stolicą Kultury w 2029 roku? Pierwsze decyzje mają zapaść jeszcze w tym roku

2023-09-07 14:20

Organizacja w Opolu Europejskiej Stolicy Kultury będzie wymagała wielkiego zaangażowania; również samych opolan. Ratusz nie ukrywa, że to nie będzie łatwe zadanie. Ale do niego droga jeszcze długa, bo chodzi dopiero o 2029 rok.

W grudniu mamy się dowiedzieć, czy w ogóle nasz wniosek będzie dalej brany pod uwagę. Ratuszowi urzędnicy zapewniają jednak, że nie jest to działanie na wyrost i że Opole może być kulturalnym centrum Europy. - Jeśli nasz wniosek przejdzie, to wszystkie ręce na pokład - mówi Magdalena Matyjaszek z ratuszowego wydziału kultury:

Wszystko zależy od strategii przygotowania, od włączenia w ten proces jak największej liczby interesariuszy. Bo to nie tylko instytucje kultury, organizacje pozarządowe i mieszkańcy, które są podstawowym czynnikiem, ale też przedsiębiorcy, uczelnie wyższe, szkoły, w tym również - szkoły artystyczne.

Czyli trzeba czekać na koniec tego roku. A potem będziemy mieli 5 lat na przygotowania. Możemy jednak wzorować się wtedy na innych miastach, które już szczyciły się tym tytułem. W 2016 roku Europejską Stolicą Kultury był Wrocław, który z tej okazji przygotował kilkaset imprez, happeningów i wydarzeń kulturalnych. Oby i w Opolu pomieściło się aż tyle...

Początkowo rzeczywiście w większości wybierane były większe miasta, które dysponowały wielką infrastrukturą, albo budowały wielkie obiekty. W tej chwili podejście zmienia się. Unia Europejska również zakłada organizację dużych eventów i dużych wydarzeń, ale przede wszystkim te wydarzenia mają bazować na tkance kulturalnej i społecznej miasta, na jego historii i na otwartości mieszkańców.

- dodaje Magdalena Matyjaszek

W tym roku Europejska Stolica Kultury będzie na Węgrzech.