Eurowybory 2024

Lech Wałęsa w Opolu głosował w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Lech Wałęsa wziął udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Były prezydent zagłosował w komisji wyborczej w Szkole Podstawowej nr 9 przy ulicy Cmentarnej w Opolu.

Lech Wałęsa całkowicie zaskoczył mieszkańców Opola, gdy przed południem pojawił się w lokalu wyborczym w Opolu. Dziarskim krokiem wszedł do Szkoły Podstawowej nr 9  przy ul. Cmentarnej. Okazał dokument tożsamości i po kilku chwilach wrzucił kartę do urny wyborczej.

Oddając głos zachęcił wszystkich Polaków do udziału w wyborach.

W niedzielę o godz. 7 rano rozpoczęło się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego, w których wybieranych jest 53 europosłów spośród 1019 kandydatów.

Zobacz zdjęcia

Głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego będzie trwało do godz. 21. Do tego czasu obowiązuje cisza wyborcza.

Do udziału w głosowaniu w Polsce uprawnionych jest 28 mln 952 tys. 443 wyborców; wybory odbywają się w 31 830 obwodach głosowania, z czego 29 735 to obwody stałe, a 1 789 - odrębne. Za granicą utworzono 299 obwodów głosowania, na statkach - 7.

Listy wyborcze wystawiło 11 komitetów, z czego siedem zarejestrowało kandydatów we wszystkich 13 okręgach. Z listą nr 1 w wyborach do PE startuje Trzecia Droga, z nr 2 Konfederacja, z nr 3 Bezpartyjni Samorządowcy, z nr 4 Polexit, z nr 5 Koalicja Obywatelska, z nr 6 Lewica, z nr 7 Prawo i Sprawiedliwość.

Obywatele 27 państw członkowskich wybiorą 720 deputowanych Parlamentu Europejskiego. Czwartego i ostatniego dnia wyborów do Parlamentu Europejskiego głosowanie odbywa się w 21 państwach europejskich.

Wybory do PE odbywają się co pięć lat. Ich organizację reguluje prawo każdego z państw członkowskich. W większości krajów jest jeden okręg wyborczy. Polska wraz Belgią i Irlandią należy do wyjątków - państwa te dzielą się na wiele okręgów