Mniejszość Niemiecka w Opolu bez mandatu
Oficjalne wyniki wyborów opublikowane przez Państwową Komisję Wyborczą są zaskakujące. Po raz pierwszy od 1991 roku Mniejszość Niemiecka nie będzie miała posła reprezentującego tą mniejszość w Sejmie. Od 1997 roku było to dwóch posłów, od 2007 – KWW MN miała jednego posła. W ostatnich wyborach był nim poseł Ryszard Galla.
Po podliczeniu danych ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych w Okręgu wyborczym nr 21 okazało się, że KWW Mniejszość Niemiecka zajmuje dopiero szóste miejsce z wynikiem 5,37 proc. oddanych na niego głosów (25778 głosów). W okręgu nr 21 Koalicja Obywatelska uzyskała 5 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość 4, Trzecia Droga 1, Nowa Lewica 1 oraz Konfederacja 1 mandat.
Przed godziną 20:00 Mniejszość Niemiecka nadesłała oficjalny komunikat, dotyczący wyników tegorocznych wyborów parlamentarnych.
Po 33 latach obecności zabraknie przedstawiciela mniejszości niemieckiej w Sejmie. Członkowie KWW Mniejszość Niemiecka z zaskoczeniem i smutkiem przyjęli informację o nieuzyskaniu mandatu poselskiego i senatorskiego dla żadnego z kandydatów startujących z listy nr 11 – KWW Mniejszość Niemiecka, w tegorocznych wyborach do Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej. Po raz pierwszy od roku 1990 w ławach poselskich nie zasiądzie przedstawiciel mniejszości wybrany z tego komitetu. To z pewnością duża strata dla całej społeczności związanej z Mniejszością Niemiecką - czytamy w komunikacie MN opublikowanym w portalu Nowa Trybuna Opolska.
Z klęski wyborczej Mniejszości Niemieckiej cieszy się bardzo Janusz Kowalski, poseł Suwerennej Polski, który zdobył nowy mandat posła.
Członkowie KWW Mniejszość Niemiecka podkreślają w oświadczeniu, że 15 października wielu wyborców stanęło przed dylematem wyboru dużych partii a wyborem regionalnych komitetów.
- Pomimo utraty naszego reprezentanta w polskim parlamencie, jesteśmy głęboko przekonani, że zmiana jaka nastąpiła w proporcjach głosów w Sejmie, przyniesie demokratyzację życia społecznego, poprawę wielu fundamentalnych filarów państwa i powrót do elementarnego dialogu społecznego.