Komputer Jantar

i

Autor: fot. Stowarzyszenie Miłośników Oldschoolowych Komputerów "SMOK"

Nawet 4 tysiące złotych będzie musiało co miesiąc wykładać Muzeum Retro Komputerów

2023-10-23 13:33

Bez wsparcia opolskiego ratusza, za to z rosnącymi rachunkami za gaz i prąd. Tak wygląda sytuacja Klubowego Muzeum Retro Komputerów w Opolu. Czyli prywatnej inicjatywy opolanina, który postanowił podzielić się swoimi zbiorami z innymi miłośnikami starych komputerów i gier.

Miłośników starych komputerów i gier sprzed kilku dekad nie brakuje i w każdy weekend zjawiają się tłumy. Tym większe, że od początku działalności do muzeum wchodzi się za darmo. A w miejskich przewodnikach i ulotkach turystycznych - cisza.

Wielokrotnie zabiegałem o to, żebym gdzieś tam się pojawił... Nie to nie. Ci ludzie, którzy przychodzą, dają mi mnóstwo energii i to oni są zdziwieni, że takiego miejsca nie promuje nikt, poza mną i odwiedzającymi. Widocznie tak ma być. I jestem za to wdzięczny moim gościom.

- mówił Arkadiusz Bronowicki, właściciel muzem

Arkadiusz Bronowicki odebrał nagrodę marszałka za działalność społeczną, a także certyfikat na najlepszy produkt turystyczny. Niestety, na nagrodach się skończyło. Muzeum możecie wesprzeć zatem sami- na internetowej zbiórce. Będzie chociaż na część rachunków...

I w weekend możecie wpaść na Łangowskiego, by zobaczyć Amigę, Commodore, Atari czy Spectrum. Ale też jedyny na świecie polski komputer Jantar. Zobaczyć, ale i zagrać w kultowe gry sprzed kilku dekad. Bo to jest takie muzeum, gdzie eksponatów można dotykać.

Posłuchaj całej rozmowy:

O działalności Muzeum Retro Komputerów Adam Szostok rozmawiał z Arkadiuszem Bronowickim