Jan Sylwester Drost nie żyje

i

Autor: Pałac Schoena - Muzeum w Sosnowcu FB

Wiadomości

Nie żyje Jan Sylwester Drost. Był wybitnym projektantem szkła. Jego prace osiągały zawrotne ceny

Pałac Schoena - Muzeum w Sosnowcu poinformowało o śmierci znanego projektanta szkła użytkowego i form unikatowych. Jan Sylwester Drost był jednym z najwybitniejszych w Europie twórców "prasówki".

Zmarł Jan Sylwester Drost. Przez 40. lat był związany z hutą Ząbkowice

W poniedziałek, 22 kwietnia Pałac Schoena - muzeum w Sosnowcu przekazało smutne wieści. W wieku 89. lat zmarł Jan Sylwester Drost. Urodzony w 1934 roku w Kędzierzynie-Koźle mężczyzna był jednym z najwybitniejszych w Europie projektantów szkła.

Z przykrością informujemy, że odszedł Jan Sylwester Drost. Artysta, projektant szkła użytkowego i form unikatowych. W 1958 r. ukończył Wrocławską Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych, dzisiejsze Szkło ASP Wrocław. W 1961 roku rozpoczął pracę przy ośrodku wzorcowym w hucie szkła w Ząbkowicach Będzińskich - przekazało w mediach społecznościowych muzeum.

W 1966 roku do projektanta dołączyła jego żona - Eryka Trzewik-Drost. Choć początkowo para miała trudność ze szkłem prasowanym, to z czasem stali się jednymi z najwybitniejszych w Europie twórców pracujących w tej technice.

Ich indywidualny styl "prasówki" charakteryzujący się m.in. zmatowioną powierzchnią lub przytłumioną kolorystyką sprawił, ze technika ta zaczęła cieszyć się coraz większą estymą - dodaje muzeum.

W 1977 roku Jan Sylwester Drost zaprojektował zestaw Radiant, który był jednym z najbardziej spektakularnych jego projektów. Jeszcze w tym samym roku otrzymał I nagrodę i złoty medal na Ogólnopolskiej Wystawie Szkła Artystycznego i Użytkowego w Katowicach. Jednak należy podkreślić, że najpopularniejszym do dziś zestawem projektu Jana Sylwestra Drosta jest Asteroid, zaprojektowany około 1975 roku.

W 2022 roku Jan Sylwester Drost wraz z żoną zostali uhonorowani Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Warto podkreślić, że projektant przez 40 lat swojego życia związany był z hutą w Ząbkowicach, mieszczącą się w Dąbrowie Górniczej.

Zobaczcie w galerii, jak wyglądają zaprojektowane przez Jana Sylwestra Drosta naczynia.

Źródło: Nie żyje Jan Sylwester Drost. Był wybitnym projektantem szkła. Jego prace osiągały zawrotne ceny