Nie żyje Janusz Gilewicz, ceniony artysta z Opola
Janusz Gilewicz nie żyje. Artysta zmarł 7 maja 2025 roku w szpitalu w Krakowie. Miał 66 lat. O jego śmierci poinformowały opolskie media: serwis opolska360.pl i opowiecieinfo.pl.

Kim był Janusz Gilewicz? Krótki biogram artysty
Janusz Gilewicz urodził się w 1959 roku w rodzinie artystycznej. Już w dzieciństwie wykazywał zainteresowanie malarstwem i sztukami wizualnymi. Zainspirowany dziadkiem-malarzem, odkrył w sobie talent do rysowania i malowania. W wywiadach przyznawał, że jego wyobraźnię rozpaliła historia życia Leonarda da Vinci w BBC. W wieku 9 lat postanowił więc zostać malarzem. Po kilku próbach w szkołach artystycznych zdecydował się zostać uczniem artysty Jerzego „Trutta” Trutkowskiego. Pod jego skrzydłami uczył się do 1986 roku.
W kolejnych latach Janusz uciekł z Polski, w której rządził komunizm. W pierwszej kolejności wybrał się do Włoch, by zobaczyć na własne oczy dzieła wielkich mistrzów: Leonarda, Caravaggia i Botticellego. Na swoje utrzymanie zarabiał, malując na chodnikach Madonnari. Jeden z jego obrazów przykuł uwagę reżysera filmowego Sergio Bergonzellego. W efekcie Janusz otrzymał zlecenie na 20 obrazów do filmu "Blood Delirium" i wyszkolił amerykańskiego aktora Johna Phillipa Lawa do roli artysty.
Na planie filmowym Polak nawiązał przyjaźnić z Johnem Lawem, który pomógł mu wyemigrować do USA. Doszło do tego w 1988 roku. Janusz kontynuował karierę artystyczną na amerykańskiej ziemi. Tworzył malowidła ścienne do restauracji, butików i prywatnych rezydencji. Sławę przyniosły mu trójwymiarowe murale. Jednym z przykładów takiego sztuki jest seria "Golden Fish Pond" - obrazy na drewnianych i betonowych podłogach tworzą iluzję ryb pływających w stawie z wodą. Gilewicz jest również projektantem i współautorem największego na świecie muralu 3D w Nowym Jorku.
Prace opolskiego artysty można było podziwiać na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Japonii, Włoszech, Brazylii i Stanach Zjednoczonych. W trakcie kariery malował dla papieża Jana Pawła II, a malowane przez niego kurtki skórzane nosiły gwiazdy światowej muzyki m.in. Cher, David Bowie, Iggy Pop, Eric Clapton, Joe Cocker czy Michael Lang, współtwórca festiwalu Woodstock 1969.
Zmarli w 2024 roku. Znani mieszkańcy województwa śląskiego