Nie żyje Janusz Gilewicz. Atysta z Opola malował dla Jana Pawła II i Stinga

i

Autor: Janusz Gilewicz (FB)

Nekrolog

Nie żyje Janusz Gilewicz. Artysta z Opola zrobił międzynarodową karierę. Malował dla Jana Pawła II i Claptona

2025-05-07 20:00

Zmarł Janusz Gilewicz, artysta o międzynarodowym uznaniu. Malowane przez niego kurtki motocyklowe nosili m.in. Iggy Pop, Sting, Cher, David Bowie czy Slash. Malował też dla Jana Pawła II. Miał 66 lat.

Nie żyje Janusz Gilewicz, ceniony artysta z Opola

Janusz Gilewicz nie żyje. Artysta zmarł 7 maja 2025 roku w szpitalu w Krakowie. Miał 66 lat. O jego śmierci poinformowały opolskie media: serwis opolska360.pl i opowiecieinfo.pl.

Opole Radio ESKA Google News

Kim był Janusz Gilewicz? Krótki biogram artysty

Janusz Gilewicz urodził się w 1959 roku w rodzinie artystycznej. Już w dzieciństwie wykazywał zainteresowanie malarstwem i sztukami wizualnymi. Zainspirowany dziadkiem-malarzem, odkrył w sobie talent do rysowania i malowania. W wywiadach przyznawał, że jego wyobraźnię rozpaliła historia życia Leonarda da Vinci w BBC. W wieku 9 lat postanowił więc zostać malarzem. Po kilku próbach w szkołach artystycznych zdecydował się zostać uczniem artysty Jerzego „Trutta” Trutkowskiego. Pod jego skrzydłami uczył się do 1986 roku. 

W kolejnych latach Janusz uciekł z Polski, w której rządził komunizm. W pierwszej kolejności wybrał się do Włoch, by zobaczyć na własne oczy dzieła wielkich mistrzów: Leonarda, Caravaggia i Botticellego. Na swoje utrzymanie zarabiał, malując na chodnikach Madonnari. Jeden z jego obrazów przykuł uwagę reżysera filmowego Sergio Bergonzellego. W efekcie Janusz otrzymał zlecenie na 20 obrazów do filmu "Blood Delirium" i wyszkolił amerykańskiego aktora Johna Phillipa Lawa do roli artysty.

Na planie filmowym Polak nawiązał przyjaźnić z Johnem Lawem, który pomógł mu wyemigrować do USA. Doszło do tego w 1988 roku. Janusz kontynuował karierę artystyczną na amerykańskiej ziemi. Tworzył malowidła ścienne do restauracji, butików i prywatnych rezydencji. Sławę przyniosły mu trójwymiarowe murale. Jednym z przykładów takiego sztuki jest seria "Golden Fish Pond" - obrazy na drewnianych i betonowych podłogach tworzą iluzję ryb pływających w stawie z wodą. Gilewicz jest również projektantem i współautorem największego na świecie muralu 3D w Nowym Jorku.

Prace opolskiego artysty można było podziwiać na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Japonii, Włoszech, Brazylii i Stanach Zjednoczonych. W trakcie kariery malował dla papieża Jana Pawła II, a malowane przez niego kurtki skórzane nosiły gwiazdy światowej muzyki m.in. Cher, David Bowie, Iggy Pop, Eric Clapton, Joe Cocker czy Michael Lang, współtwórca festiwalu Woodstock 1969. 

Zmarli w 2024 roku. Znani mieszkańcy województwa śląskiego