Jerzy Czerwiński

i

Autor: FB

Pożegnanie

Nie żyje polityk PiS Jerzy Czerwiński. Okoliczności śmierci są tajemnicze

Zmarł Jerzy Czerwiński, polityk PiS w województwie opolskim. Znaleziono go w swoim domu. Nie podano dokładnej daty śmierci, bo nie wiadomo, jak długo leżało ciało. Okoliczności śmierci radnego wojewódzkiego, a wcześniej senatora PiS pozostają tajemnicze.

Nie żyje Jerzy Czerwiński, były senator partii Prawo i Sprawiedliwość z województwa opolskiego. Zmarł w swoim domu w Prudniku. Okoliczności śmierci nie są jasne. Nie podano daty śmierci, bo nie wiadomo, jak długo leżało ciało. W poniedziałek znaleźli go członkowie rodziny, bo od kilku dni się nie kontaktował. Polityk miał 64 lata.

Politycy żegnają Jerzego Czerwińskiego

O śmierci Jerzego Czerwińskiego poinformował w poniedziałek na swojej stronie Samorząd Województwa Opolskiego oraz Senat RP.

"Dziś otrzymaliśmy niespodziewaną wiadomość, że zmarł Jerzy Czerwiński, radny województwa opolskiego obecnej kadencji" - podkreślono na stronie internetowej Samorządu Województwa Opolskiego. "Z zawodu nauczyciel, poseł na Sejm IV kadencji i senator IX i X kadencji. W sejmiku województwa zasiadał już wcześniej, od roku 2006 do 2014. Cześć Jego pamięci" - czytamy.

Również na stronie Senatu podano, że 12 sierpnia 2024 r. zmarł Jerzy Czerwiński, senator IX i X kadencji, kandydat Komitetu Wyborczego PiS, wybrany z okręgu w Opolu; w Senacie był członkiem komisji: Obrony Narodowej i Ustawodawczej.

O śmierci radnego informował też senator PiS Marek Pęk. "Zapamiętam go jako wielkiego patriotę, człowieka wielkiej uczciwości, skromności i ogromnej pracowitości. Jurku spoczywaj w pokoju" - napisał senator na platformie X.

Kim był Jerzy Czerwiński?

Jerzy Czerwiński urodził się 19 czerwca 1960 r. w Niemodlinie. Ukończył studia na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, a także studia podyplomowe w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu oraz na Politechnice Śląskiej. W działalność polityczną zaangażował się w 1994 r., pracując jako radny gminy Prudnik, a od 1998 r. pełnił funkcję radnego Rady Powiatu Prudnickiego.

W Sejmie IV kadencji pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz członkiem komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. W latach 2015-2017 był członkiem senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.

Od 2017 r. zasiadał w senackiej Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Ustawodawczej. W wyborach w 2023 r. utracił mandat senatora, przegrywając z kandydatem paktu senackiego Tadeuszem Jarmuziewiczem (KO).

W wyborach 2024 r. uzyskał mandat radnego sejmiku województwa opolskiego.

Polityk należał początkowo do Ruchu dla Rzeczypospolitej, później działał w Ruchu Odbudowy Polski. W 1997 r. dołączył do Ruchu Katolicko-Narodowego, a w 2001 r. startował w wyborach parlamentarnych z listy Ligi Polskich Rodzin. Od 2006 r. był członkiem Prawa i Sprawiedliwości.

Należał do Stowarzyszenia "Ziemia Prudnicka".