Fabryka IONWAY w Radzikowicach

i

Autor: IONWAY

Inwestycje

Niemcy budują fabrykę pod Nysą. Będzie praca w przemyśle motoryzacyjnym

Niemiecka firma inwestuje w elektromobilność pod Nysą. W Radzikowicach rozpoczęła się budowa fabryki materiałów katodowych należącej do spółki IONWAY. Została niedawno stworzona przez firmy PowerCo i Umicore, które należą do Volkswagen Group. Wytwarzane w zakładzie części akumulatorów będą dostarczane do odbiorców branży motoryzacyjnej w całej Europie.

W Radzikowicach pod Nysą w sobotę uroczyście poinformowano o planach budowy w tym miejscu fabryki produkującej części do akumulatorów w ramach projektu IONWAY, stworzonego przez firmy Umicore i PowerCO. Koszt inwestycji to około 8 miliardów złotych, a w nowym zakładzie ma powstać blisko tysiąc nowych miejsc pracy.

Co będzie produkowane w Radzikowicach?

Fabryka IONWAY będzie wybudowana na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park". Prace budowlane mają rozpocząć się w tym roku. Wytwarzane w zakładzie części akumulatorów będą dostarczane do europejskich odbiorców branży motoryzacyjnej. Jak powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, wybór lokalizacji przez inwestorów jest dowodem na ważne miejsce naszego kraju także dla dużych graczy na rynku motoryzacyjnym.

Spółka IONWAY ma zajmować się przygotowywaniem materiałów do produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Chodzi o aktywny materiał katodowy (CAM), który jest najważniejszym elementem akumulatorów montowanych w autach elektrycznych. Według planów zakład pod Nysą docelowo w roku 2030 osiągnie pułap produkcji na poziomie 160 GWh. Dzięki temu materiały będą montowane w 2,2 mln pojazdów elektrycznych.

"Gospodarka stanowi o sile naszego kraju, wpływając w ten sposób także na nasze bezpieczeństwo. Nowoczesny przemysł to oprócz wysokopłatnych stanowisk pracy, transferu nowoczesnych technologii, to także dźwignia dla gospodarki tego miasta, regionu i całego kraju. Jestem przekonany, że powstanie nowego zakładu w dalszej perspektywie będzie miało bardzo pozytywny wpływ nie tylko dla samej Nysy" - powiedział wiceminister obrony Marcin Ociepa.

Przedstawiciele inwestorów wyrazili wdzięczność dla polskich władz za wsparcie przy realizacji projektu IONWAY w Polsce, dzięki czemu transformacja w zakresie elektromobilności w skali całej Europy staje się faktem. 

„Jesteśmy wdzięczni za wsparcie polskiego rządu w wyborze Nysy dla IONWAY. Strategiczna lokalizacja fabryki materiałów do akumulatorów należącej do spółki joint venture w Polsce, tuż obok własnej fabryki materiałów do akumulatorów Umicore, która wciąż jest wyjątkowa w Europie, jeszcze bardziej umożliwi przejście na prawdziwie zrównoważony napęd elektryczny” – dodał Mathias Miedreich, dyrektor generalny Umicore.

Budowa fabryki IONWAY pod Nysą

IONWAY wyprodukuje dostosowane do potrzeb, wysokowydajne moduły CAM oraz powiązane materiały prekursorowe (pCAM) i dostarczy je do europejskich gigafabryk ogniw akumulatorowych firmy PowerCo. Trwa wybór lokalizacji fabryki pCAM firmy IONWAY i zostanie on ogłoszony w późniejszym terminie. Jako kluczowe dźwignie technologiczne wydajności akumulatorów, pCAM i CAM są niezbędne do pomyślnego przejścia układu napędowego na elektromobilność, przy czym ultraczysty CAM jest najważniejszym, a zatem najcenniejszym elementem akumulatora.