Saperzy mają wydobyć w czwartek niewybuch z II wojny światowej, który znaleziono w Kijewie

i

Autor: materiały prasowe Saperzy mają wydobyć w czwartek niewybuch z II wojny światowej, który znaleziono w Kijewie

Niewybuchy w lesie pod Opolem. Saperzy przeczesują teren

2021-11-19 11:46

Nawet kilkaset kilogramów niewybuchów usunęli już saperzy z lasów w okolicach Lipowej pod Opolem. Jednak to nie koniec akcji. Skąd się wzięły w lesie pod Opolem? Czy spacerujący w okolicy mają się czego obawiać? Sprawdźcie poniżej.

Kilkaset kilogramów niewybuchów usunęli saperzy z lasu w Lipowej. Od trzech tygodni przeczesują teren i znajdują kolejne pociski i miny z czasów drugiej wojny światowej. Do tej pory sprawdzili już ponad 3 hektary lasu.

- W okolicy Lipowej w trakcie drugiej wojny światowej i po niej były magazyny amunicji. Tam też były często utylizowane. Niestety, część takich niewybuchów nie uległa zniszczeniu, a wojsko stwierdziło, że są one już zabezpieczone - mówi Jacek Boczar, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Opole. 

Niewybuchy w lesie w Lipowej. Czy mogą być niebezpieczne?

O tym, że w okolicach Lipowej znajdowało się dawniej składowisko amunicji, leśnicy dowiedzieli się od mieszkańców pobliskich terenów. Jednak do tej pory myślano, że są to tylko zabezpieczone, zutylizowane pozostałości i nie zagrażają lokalnej społeczności. Kiedy ruszyła wycinka drzew okazało się, że w ziemi znajduje się sporo uzbrojonych pocisków i min. Dlatego nadleśnictwo wynajęło firmę saperską, która wydobędzie, a potem zdetonuje materiały.

- Pociski są realnym zagrożeniem, pomimo, że od wojny minęło już 76 lat. Można podać tu przykład z przed dwóch lat z Kuźni Raciborskiej, gdzie podczas oczyszczania terenu z takich niewybuchów zginęło dwóch saperów - dodaje rzecznik nadleśnictwa.

Saperzy mają zakończyć akcję jeszcze w tym tygodniu.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Czy znasz telefoniczne numery kierunkowe?

Pytanie 1 z 10
Żeby dodzwonić się do Warszawy, musisz wybrać numer zaczynający się na:
Super Raport 18.11 (Goście: Michał Kamiński - Wicemarszałek Senatu oraz prof. Anotoni Dudek - politolog, historyk UKSW) Sedno: Henryk Kowalczyk