Opłaciła wczasy nad morzem! Okazało się, że kurort nie istnieje!

i

Autor: Pixabay Opłaciła wczasy nad morzem! Okazało się, że kurort nie istnieje!

Opolanie MASOWO wykorzystują L4! Zamiast siedzieć w domu, jeżdżą na wakacje

2021-12-06 9:33

Zwolnienie chorobowe, potocznie zwane L4, jak sama nazwa wskazuje, to czas na odpoczynek i powrót do zdrowia. Jednak nie wszyscy wykorzystują go tak, jak ustawodawca przykazał. Dla niektórych to sposób na dodatkowe dni wolne na wycieczki czy remont w domu. Jednak są tego konsekwencje.

Nawet co czwarty skontrolowany mieszkaniec Opolszczyzny na chorobowym organizuje sobie wakacje, remontuje dom albo dorabia. Niektórzy urządzają sobie... zaręczyny! Może i romantycznie, ale zdecydowanie nielegalnie. Jeśli ZUS dowie się, że zamiast leżeć w łóżku robimy sobie wczasy trzeba będzie oddać pieniądze z zasiłku. Opolski oddział tylko w ciągu 9 miesięcy odzyskał ponad 152 tysiące złotych. I wciąż odzyskuje.

Wakacje na L4. Co opolanie robią na chorobowym?

Są osoby, których urzednicy z ZUS nakryli podczas remontu mieszkania. Innych w ogóle nie zastali w domach podczas kontroli. O tym co robią nieuczciwi "chorzy" często dowiadują się z... Facebooka.

- Niektórzy „niedomagający” postanowili samodzielnie sprawdzić, czy turystyka i krajoznawstwo mają walory terapeutyczne. W kilku przypadkach modna była Chorwacja i Grecja. Byli też amatorzy uroków Małopolski i Krakowa. Pojawiły się wątki romantyczne czyli zaręczyny nad Bałtykiem, na tle zachodzącego słońca. Działo się to podczas orzeczonej niezdolności do pracy, a bohaterowie tych wydarzeń na bieżąco relacjonowali swoje przygody na portalach społecznościowych - mówi Sebastian Szczurek, rzecznik opolskiego ZUS.

Wakacje na L4. ZUS odzyskuje pieniądze

Każdego urlopowicza na L4 czekają niestety nieprzyjemne konsekwencje. Przede wszystkim trzeba zwrócić pieniądze z zasiłku chorobowego.

- Wartość zasiłków chorobowych, jakie zakwestionował opolski ZUS w lipcu, sierpniu i wrześniu jest tylko trochę mniejsza od sumy cofniętych zasiłków za całe pierwsze półrocze. Dzięki weryfikacji wykorzystywania zwolnień lekarskich między styczniem a czerwcem opolski ZUS odzyskał 79 tys. zł. Kontrola przeprowadzona w okresie o połowę krótszym czyli w lipcu, sierpniu i wrześniu przyniosła podobny rezultat finansowy. ZUS wystąpił o zwrot lub wstrzymał wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę 73,6 tys. zł. - tłumaczy Sebastian Szczurek. 

Sprawdzić, jak spędzamy czas na zwolnieniu lekarskim może nie tylko ZUS, ale też pracodawca. Taki, który zatrudnia więcej niż 20 osób. W całym kraju ZUSowi udało się odzyskać 2 miliony złotych od nieuczciwych chorych. I to tylko w 3 kwartale!

Krótko mówiąc - nie warto oszukiwać.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl!

Super Raport 03.12 (Goście: Radosław Sikorski - Platforma Obywatelska oraz prof. Ewa Marciniak - politolog, UW) Sedno Sprawy: Tomasz Rzymkowski