Kultura

Opole 2025. Miasto czeka na gwiazdy. Kto wystąpi na festiwalu polskiej piosenki?

2025-05-14 17:00

Już w czerwcu odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych. Mowa o Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, który od lat przyciąga fanów polskiej twórczości. Wiadomo już to wystąpi podczas 62. edycji KFPP.

Historia festiwalu opolskiego

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu to– polski festiwal muzyczny organizowany od 1963 roku. Co roku odbywa się w Opolu, najczęściej w czerwcu. Wydarzenie jest podsumowaniem sezonu artystycznego polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.

Miejscem organizacji festiwalu jest Amfiteatr Tysiąclecia. W całej historii festiwal nie odbył się tylko raz - było to w 1982 roku, kiedy wprowadzono w Polsce stan wojenny. Natomiast w 1986, 2017, 2020 i 2021 roku impreza odbyła się w późniejszym terminie, niż pierwotnie planowano. Podczas festiwalu dokonywane są prezentacje utworów premierowych debiutów estradowych, a w przeszłości odbywały się przeglądy osiągnięć mijającego sezonu oraz kabaretów.

Festiwal ma swój sygnał, skomponowany przez Bogusława Klimczuka, który otwiera festiwal oraz rozpoczyna każdy jego koncert.

62. edycja Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej odbędzie się w dniach 12-15 czerwca 2025 roku. Organizatorzy przewidują, że tegoroczne wydarzenie przyciągnie kilkanaście tysięcy gości i widzów, a to wszystko za sprawą bogatego programu, który przygotowali organizatorzy.

Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Dzień 1. Czwartek 12 czerwca 2025 roku

Pierwszego dnia odbędą się Debiuty, które rozpoczną się w czwartek o godz. 20. Wykonawców wybrała Rada Artystyczna festiwalu, w której uczestniczy dwoje przedstawicieli Opola – Magdalena Matyjaszek, naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miasta w Opolu oraz Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki.

Rada musiała wybrać faworytów aż z ponad 200 zgłoszeń. 20 z nich przesłuchano na żywo. Ostatecznie na scenie wystąpi siedmiu wybranych przez radę artystyczną, do tego dwóch laureatów „Szansy na sukces” oraz jeden laureat konkursu muzycznego, organizowanego przez miasto Opole.

To powinien być najważniejszy koncert. Festiwal w Opolu to zawsze była kuźnia młodych talentów. Liczymy na to, że w tym roku uda się wyłonić zdolnego młodego człowieka – mówiła na ostatnim spotkaniu parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Twórców i Promocji Polskiej Muzyki Barbara Wróbel z TVP.

Tegoroczni uczestnicy koncertu Debiuty zaprezentują autorskie piosenki w czwartek 12 czerwca. Będą to:

  • Błażej Latos z utworem „Głośniej”,
  • Monika Kowalczyk z utworem „Mam coś”,
  • Cieniu z utworem „Ona”,
  • Siostry Kafar z utworem „Oj biedna”,
  • Daniel Godson z utworem „Jest jak jest”,
  • Daria Adamczewska z utworem „Pamiętaj”,
  • Soulish z utworem „Kosmos”,
  • Stasiek Kukulski – laureat jesiennej edycji programu „Szansa na Sukces Opole 2025”, z utworem „Dla Ciebie bym mógł”,
  • Maks Tachasiuk – zwycięzca konkursu organizowanego przez Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu, z utworem „Psy”.

Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Dzień 2. Piątek 13 czerwca 2025 roku

W piątek, 13 czerwca podczas koncertu „Premiery” wystąpi 10 artytsów, wybranych także przez radę artystyczną festiwalu. Wśród wykonawców znajdzie się znani artyści - Patrycja Markowska, zespół Pectus czy Mateusz Ziółko i Dominik Dudek.

Poziom tego koncertu jest wyjątkowy. Kilka piosenek przedzie do historii, taka jest rola tego koncertu – komentował Marek Sierocki, dyrektor artystyczny festiwalu.

Koncert Super Jedynki rozpocznie się późnym wieczorem. Podczas niego wystąpią najpopularniejsi wokaliści i zespoły polskiej sceny muzycznej. Wystąpią: Urszula, Voo Voo, Feel i Elektryczne Gitary.

Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Dzień 3. Sobota 14 czerwca 2025 roku

W sobotni wieczór gwiazdy estrady zabiorą widzów w sentymentalną podróż do czasów, gdy polskie piosenki rozbrzmiewały w każdym domu, a muzyki słuchało się z radia, kaset i winyli. . Autorem scenariusza koncertu "Zróbmy więc prywatkę" jest dziennikarz i konferansjer, Marek Sierocki, a za reżyserię odpowiada Marcin Kołaczkowski.

To będą przeboje, przy których bawi się kilka pokoleń Polaków – zapowiada Marek Sierocki.

Wystąpią: Budka Suflera, Wojciech Gąssowski, Izabela Trojanowska, Andrzej Rybiński, Papa D, Sławek Uniatowski, Olga Szomańska, Mateusz Ziółko, Anna Wyszkoni, Ania Rusowicz, Maciej Balcar, Ania Iwanek, Filip Lato, Maciej Miecznikowski i inni.

Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Dzień 4. Niedziela 15 czerwca 2025 roku

Bohaterem pierwszego niedzielnego koncertu będzie Jacek Cygan – poeta, dramaturg, scenarzysta, prozaik, tłumacz i osobowość telewizyjna. Jest autorem słów do ponad tysiąca piosenek. Wiele z jego tekstów tak głęboko zakorzeniło się w polskiej kulturze, że weszły do codziennego języka.

Na niedzielny wieczór zaplanowano także wspomnienie zmarłego rok temu Tadeusza Woźniaka oraz Wojciecha Trzcińskiego, który odszedł w lutym 2025 r.

– Bardzo się cieszę na koncerty niedzielne, ich gwiazdy to kopalnie przebojów. Ważny będzie szczególnie koncert pamięci Wojciecha Trzcińskiego. Fajnie, że jest tak szybka reakcja. Takie piosenki jak „Psalm stojących w kolejce” czy „Kawiarenki”, to kamienie milowe. Niewiele osób też wie, że Wojtek pracował przy pierwszej płycie Zbigniewa Wodeckiego z 1976 roku, która karierę zrobiła tak naprawdę po wielu latach. Panowie musieli poczekać prawie cztery dekady, by tę płytę doceniono w nowych aranżacjach. Ale Trzciński komponował też dla Urszuli Sipińskiej, Anny Jantar czy Wandy i Bandy – przypomina Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

Zobaczcie zdjęcia z ubiegłorocznego KFPP w Opolu.

Opole 2025. Gdzie oglądać?

Koncerty 62. KFPP będzie można oglądać w telewizji, a także w streamingu na TVP VOD.

Opole Radio ESKA Google News