smartfon/internet

i

Autor: Mat prasowe

Wydarzenia

Opole: sprawy w urzędzie załatwisz jednym kliknięciem. Aplikacja, jakiej nie nigdzie w Polsce

2023-09-12 11:24

Aplikacja Opole+ coraz bliżej. I chociaż testy spędzają programistom sen z powiek, to ci zapewniają, że jeszcze przed końcem tego roku będziemy mogli z poziomu własnego smartfona załatwić wszystkie sprawy urzędowe, ale też kupić bilety parkingowe, do zoo, na lodowisko, czy nawet zarejestrować się w przychodni.

Aplikacja Opole+ wciąż w fazie testów. ​Ale ma być gotowa jeszcze w tym roku. Dzięki niej większość spraw urzędowych załatwimy przy pomocy smartfona. I bez wychodzenia z domu. Apka miała być gotowa już w połowie zeszłego roku, ale wciąż trwa dostrajanie systemu.

Musimy przetestować każdą procedurę, dopasować i skonfigurować każdy obiekt w mieście oraz zestawić dużo połączeń i przygotować oferty. W wielu wypadkach są to już oferty w wersji cyfrowej. Testujemy też dostęp ze strony administracyjnej i księgowej.

- mówi Michał Kramarz z opolskiego ratusza, odpowiedzialny za wdrożenie aplikacji

Wdrażanie aplikacji, która miała być gotowa już rok temu, jest wyzwaniem, bo to właściwie pionierski pomysł w Polsce. Takiej aplikacji nie ma nikt.

Największym wyzwaniem jest elitarność tego projektu, bo to pierwszy taki projekt w Polsce. Głównie chodzi o przecieranie zupełnie nowych ścieżek, bo my się tego tak naprawdę uczymy od zera. Nie ma odnośnika w kraju do tego typu systemu, więc trudno było korzystać z doświadczeń innych. I wszystko w tym systemie jest w pewien sposób nowe.

- dodaje Michał Kramarz

Stworzenie aplikacji kosztowało ponad 6 milionów złotych. Żeby wszystko działało tak jak należy, w testach biorą udział nie tylko urzędnicy z ratusza, ale też seniorzy, osoby niepełnosprawne oraz opolska młodzież.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE