W zeszłym tygodniu polskie przedsiębiorstwo budowlane Mirbud podzieliło się dobrą nowiną.
Zakończyliśmy budowę Stadionu Opolskiego. Obiekt przeszedł wszystkie odbiory, w najbliższym czasie zostanie przekazany Zamawiającemu - przeczytamy w komunikacie na stronie internetowej firmy.
Budowa zajęła ponad 2 lata. Dyrektorem technicznym budowy był Sławomir Pawlak, kierownikiem kontraktu Klaudia Wiącek, a kierownikiem budowy Tomasz Kaźmierczak i Radosław Sakiewa. Mirbud ma doświadczenie w budowaniu obiektów sportowych. Firma ma na swoim koncie realizację m.in. stadionu ŁKS Łódź (2022) i Wisły Płock (2023). Aktualnie w trakcie budowy znajduje się mniejszy stadion w Chełmie.
Na dzień dzisiejszy Stadion Opolski to jeden z najnowocześniejszych obiektów w całym kraju. Na tle innych wyróżnia go biała, przepuszczająca światło membrana, która po podświetleniu daje ciekawe efekty wizualne.
Tak prezentuje się Stadion Opolski. Kosztował 200 mln złotych
Stadion Opolski. Szczegóły
Dotychczas Odra Opole rozgrywała mecze na stadionie wybudowanym jeszcze przed II wojną światową. Obiekt był przestarzały i kompletnie nie funkcjonalny. Przetarg na budowę nowego obiektu został ogłoszony w 2020 roku, a umowę z Mirbud S.A. podpisano w grudniu 2021 roku. Za projekt odpowiedzialna jest warszawska pracownia 90 Architekci.
Stadion Opolski położony jest przy ul. Północnej. Został osadzony na 130 słupach nośnych, każda belka grzebieniowa waży ponad 20 ton i łączy się z co najmniej trzema słupami. Obiekt pomieści 11 600 widzów. Na dwustopniowych trybunach zamontowano średnio 20 krzesełek. Pod trzema trybunami znalazły się pomieszczenia techniczne i gospodarcze oraz punkty gastronomiczne, punkt pierwszej pomocy medycznej, toalety. Trybuna zachodnia została wykorzystana na budynek klubowy. Sektor 4 został przeznaczony na "Młyn", który pomieści 2856 najwierniejszych kibiców. Z kolei na sektorze 2 dla gości przewidziano 1217 miejsc. Sektor rodzinny (1210 miejsc) został umiejscowiony w wyjątkowym miejscu, bo vis a vis sektora VIP (712 miejsc).
Obiekt został wybudowany w ekologicznym duchu: fotowoltaika, pompy ciepła oraz agregaty z funkcją kogeneracji mają uniezależnić go od konwencjonalnych źródeł energii. Z kolei deszczówka będzie wykorzystywana do podlewania murawy. Woda gromadzić się będzie w czterech zbiornikach - każdy po 100 m3 - ukrytych pod wschodnią trybuną.
Dzięki temu stadion uniknie kosztów odprowadzania wody deszczowej oraz kosztów wody do podlewania murawy i terenów zielonych. Wsparciem dla systemu na wypadek suszy będzie studnia na głębokości ok 100 metrów - tłumaczył w maju Patryk Stasiak, prezes Zakładu Komunalnego.