Jak podkreślają specjaliści ok. 90 procent opolskich nastolatków w wieku 17 i 18 lat chociaż raz w życiu zetknęło się z alkoholem. Wśród 15-16 latków jest to ok. 70%. Czy to znaczy, że tak dużo osób jest uzależnionych?
- Powiedzmy sobie szczerze, jeżeli jest tak, że w ciągu ostatnich 30 dni np. 47% 15-16-stolatków korzystało z alkoholu - to przecież nie oznacza, że mamy ponad 40% osób uzależnionych. I to nie oznacza, że te wszystkie osoby upijają się - mówi Jacek Ruszczewski, koordynator wojewódzkiego programu przeciwdziałania uzależnieniom.
Specjalista podkreśla też, że największy odsetek nastolatków, którzy sięgają po alkohol jest w gminach wiejskich. A także, że młode osoby z terenów popowodziowych mogą być narażone na jego nadużywanie.
- Frustracja, brak perspektyw, utrata pracy czy domu mogą powodować określone sytuacje. Tym ludziom czasami jest trudno znaleźć rozwiązanie. Zapewne część z tych osób - nastolatków - może radzić sobie przy pomocy różnych używek - mówi Jacek Ruszczewski, koordynator wojewódzkiego programu przeciwdziałania uzależnieniom.
Specjalista wspomina także, że nastolatki uzależniają się nie tylko od e-papierosów. Ale także od telefonów i Internetu. Bo jak mówią obawiają się, że umknie im jakakolwiek informacja. Młode osoby spędzają w sieci większość wolnego czasu.
- Nastolatki uzależniają się od nowoczesnych technologii. Tu mówimy o uzależnieniach behawioralnych. Młodzi ludzie ponadstandardowo korzystają z gier komputerowych. Częściej korzystają ze smartfonu. I tu rzeczywiście mamy problem - mówił Jacek Ruszczewski, koordynator wojewódzkiego programu przeciwdziałania uzależnieniom.
Rodzice , którzy obawiają się że ich dzieci mogą być uzależnione od Internetu, telefonu czy środków psychoaktywnych mogą skontaktować się z Poradnią na Głogowskiej w Opolu. Porady czy terapia są darmowe.
