Opolskie badaczki szukają lekarstwa na raka. W poszukiwaniach mają pomóc muszki owocówki

2025-07-21 12:57

W badania zaangażowani są naukowcy z Polski, Armenii, Stanów Zjednoczonych, Włoch i Australii. Każdy z nich zajmuje się inną częścią projektu badawczego.

Laboratorium, w którym są prowadzone badania

i

Autor: Sara Rostkowska Opole: laboratorium, w którym poszukiwane jest lekarstwo na raka
  • Opolskie badaczki szukają lekarstwa na raka. 
  • W poszukiwaniach mają pomóc muszki owocówki. 
  • W badania są zaangażowani naukowcy z 5 państw. 

Muszki owocówki mają pomóc znaleźć lekarstwo na raka. Badacze z 5-ciu państw, w tym z Polski, prowadzą badania nad znalezieniem związku, który będzie blokować białko odpowiedzialne za rozwój komórek rakowych. Za jego poszukiwanie odpowiada Armenia, która później przesyła go do Opola.

- Te związki, które wyprodukuje Armenia będziemy sprawdzać jak będą oddziaływać z tym białkiem. Natomiast, druga Pani Doktor będzie badać te związki, które pozyskamy z Armenii na komórkach nowotworowych. Sprawdzimy czy one je hamują - mówi dr hab Danuta Witkowska, koordynatorka badań. 

Każde z państw odpowiada za coś innego. Armenia zajmuje się poszukiwaniem związku, który będzie blokować białko odpowiedzialne za rozwój komórek rakowych. Polska testuje te związki na komórkach rakowych i białku. Włochy, wcześniej, prowadzą symulacje komputerowe i sprawdzają jak mogą zachować się te związki w połączeniu z białkiem. Australia poszukuje kolejnych związków, które można przetestować. Natomiast Stany Zjednoczone już te sprawdzone związki będą testować na muszkach owocówkach. 

- Pani Profesor, która będzie badać te muszki stworzy taką symulację chorób nowotworowych i później będzie testować te związki na muszkach owocówkach. Oczywiście, po wcześniejszym upewnieniu się w laboratoriach z innych państw, że są one obiecujące w leczeniu - tłumaczy dr hab Danuta Witkowska, koordynatorka badań. 

Dzięki muszkom badacze oszczędzą cierpień takim kręgowcom jak myszy.

Poszukiwanie związku, który potem badacze będą chcieli wysłać do firm farmaceutycznych, aby te stworzyły lekarstwo na raka, ma się zakończyć pod koniec 2028 r. 

Opole Radio ESKA Google News