Politechnika Opolska

i

Autor: Google Maps

Ranking

Politechnika Opolska na liście szanghajskiej wśród najlepszych uczelni świata

Politechnika Opolska w najnowszej edycji prestiżowej listy szanghajskiej Shanghai Ranking's Global Ranking of Academic Subjects została sklasyfikowana najwyżej wśród polskich uczelni w dwóch kategoriach. O sukcesie Politechniki Opolskiej poinformował rektor prof. Grzegorz Królczyk.

Politechnika Opolska po raz pierwszy znalazła się na słynnej liście szanghajskiej, czyli Shanghai Ranking's Global Ranking of Academic Subjects. To najważniejszy ranking uczelni na świecie. Politechnika Opolska została wysoko oceniona w dwóch obszarach: Mechanical Engineering oraz Instruments Science & Technology.

Politechnika Opolska na liście szanghajskiej

Politechnika Opolska znalazła się na miejscach 101 - 150. W obszarze Mechanical Engineering oprócz opolskiej uczelni, zostały zakwalifikowane jeszcze tylko trzy polskie szkoły wyższe. To Politechnika Gdańska, Politechnika Lubelska i Politechnika Wrocławska (kolejność według miejsc polskiego zestawienia, w skali światowej uczelnie te zajmują miejsce w przedziale 301-400).

To bardzo dobra wiadomość nie tylko dla naszej społeczności akademickiej, ale całego Opola i regionu. Shanghai Ranking's Global Ranking of Academic Subjects to największy, najbardziej prestiżowy ranking na świecie, który ocenia ok. 20 tysięcy uczelni. Sam fakt zakwalifikowania się na listę rankingową jest marzeniem każdej uczelni. To panteon świata nauki, ogromny sukces. Bardziej prestiżowego rankingu nie ma. Politechnika Opolska nie dość, że jako pierwsza uczelnia w regionie została ujęta w elitarnym zestawieniu, to zajęła pierwsze miejsce w Polsce w obszarze Mechanical Engineering, natomiast w skali globalnej zajmuje miejsce w przedziale 101 do 150 najlepszych uczelni świata. Do tej pory historycznie żadna polska uczelnia nie zajęła tak wysokiej pozycji na świecie - powiedział prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

Politechnika Opolska w rankingu uczelni

Mechanical Engineering to dyscyplina naukowa kluczowa w naszym kraju. W tegorocznym zestawieniu żadna uczelnia z Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Węgier, Czech, Izraela, Austrii, Finlandii, Indii, Irlandii czy Brazylii nie została tak wysoko oceniona jak Politechnika Opolska.

Natomiast w obszarze Instruments Science & Technology Politechnika Opolska znajduje się wśród 300 najlepszych uczelni świata.

Czym jest lista szanghajska?

Ranking Shanghai Ranking's Global Ranking of Academic Subjects jest przygotowywany przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. Lista szanghajska przedstawia najlepsze uczelnie świata w wybranych dyscyplinach naukowych. To najbardziej prestiżowy ranking na świecie, który w transparentny sposób ocenia osiągnięcia naukowe uczelni. Wśród kryteriów są m.in. liczba publikacji, liczba najczęściej cytowanych naukowców i współpraca naukowa.