Pożar dworca w Głubczycach

i

Autor: TwojeGłubczyce

Podpalenie

Pożar w Głubczycach. Zabytkowy dworzec spłonął i grozi zawaleniem

Pożar zabytkowego dworca w Głubczycach wybuchł w czwartek przed północą. Z ogniem walczyło kilkanaście jednostek straży pożarnej. W piątek nad ranem trwa oddymianie, a następnie ekipy poszukiwawcze z psami będą szukać ludzi. Budynek dworca grozi zawaleniem.

Pożar dworca kolejowego w Głubczycach

Pożar zabytkowego dworca wybuchł w Głubczycach przed północą z czwartku na piątek. Do akcji gaśniczej zostało zadysponowanych kilkanaście jednostek straży pożarnej. Z uwagi na fatalny stan techniczny obiektu, działania gaśnicze były utrudnione. Ostatecznie po kilku godzinach walki z ogniem, pożar dworca w Głubczycach udało się ugasić.

W piątek nad ranem na miejscu nadal pracują strażacy. Przygotowywana jest ekipa z psami do poszukiwań ludzi, bo wiadomo, że w opuszczonym dworcu mieszkali bezdomni. Nie wiadomo, czy udało im się ewakuować z zagrożonego obiektu.

Zobacz zdjęcia z pożaru dworca

Na dworcu w Głubczycach byli ludzie

Strażacy poinformowali, że według informacji z policji w budynku pomieszkiwali ludzie, dlatego pomieszczenia sprawdzić mają grupy poszukiwawcze z psami. Zanim psy zostaną tam wprowadzone pomieszczenia muszą zostać oddymione, musi być także odpowiednia temperatura podłoża. Jak przekazała dyżurna ze stanowiska kierowania opolskiego komendanta wojewódzkiego PSP budynek grozi zawaleniem.

Przyczyna pożaru dworca w Głubczycach

Przyczynę wybuchu pożaru określi powołana specjalna komisja. Lecz wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski napisał wprost, że dworzec w Głubczycach został podpalony.

- Zwrócę się do Pana Premiera Morawieckiego z prośbą o rządową finansową pomoc dla właściciela budynku gminy Głubczyce i odbudowanie tego wspaniałego zabytku! - dodał wiceminister Janusz Kowalski.

Dworzec w Głubczycach to zabytek

Dworzec w Głubczycach powstał przed 1855 rokiem. Plany budowy stacji w Głubczycach sięgają pierwszej połowy XIX wieku. Do 2000 stacja była czynna w ruchu pasażerskim, po roku 2000 ruch został całkowicie wstrzymany.

Budynek dworca, przejściowo sprywatyzowany, w 2022 został odkupiony przez miasto za kwotę wyższą niż cena zbycia blisko 10 lat wcześniej. Wkrótce miał być gruntownie o remontowany i przywrócony do świetności.

Dworzec w Głubczycach w 1989 roku był planem zdjęciowym do filmu "Triumf ducha".

Listen on Spreaker.