Błotniak zbożowy (circus cyaneus)

i

Autor: Stephan Spritz Błotniak zbożowy (circus cyaneus)

Sensacje ornitologiczne na Opolszczyźnie. Gniazda dwóch gatunków znalezione po latach

2020-10-13 11:48

Błotniak zbożowy i uszatka błotna - większości te nazwy nic nie mówią. Te ptaki jednak wywołały sporą sensację wśród przyrodników i ornitologów. Ich lęgi odnaleziono na Opolszczyźnie po wielu latach.

Błotniak zbożowy i uszatka błotna mają się dobrze. To dwa gatunki ptaków, które przyszły na świat na Opolszczyźnie i wywołały sensację wśród przyrodników i ornitologów w całej Polsce. Bo nie było ich od lat.

Błotniak zbożowy, w ogóle w Polsce nie był stwierdzany jako gatunek lęgowy od 1999 roku! Czyli na prawdę długo. Możliwe, że były jakieś lęgi, ale nie udało się ich stwierdzić. - Łukasz Berlik, prezes Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego.

Uszatka błotna - to taka sowa. Jej dwa gniazda znaleźli w polu pszenicy rolnicy z okolic Głubczyc. Niestety przetrwały tylko dwa ptaki. A to i tak sukces - mówią przyrodnicy.

To jest pierwszy w Polsce, z tego co wiem, lęg uszatki błotnej w takim siedlisku. Warto dodać, że ten ptak w ogóle rzadko gniazduje na Śląsku i w całej Polsce jest też nielicznym gatunkiem lęgowym. Pomijając okoliczności, miejsce i typ siedliska, to jest bardzo interesujące wydarzenie.

Uszatka błotna (asio flammeus)

i

Autor: Dario Sanches Uszatka błotna (asio flammeus)

Żeby dokonywać takich sensacyjnych odkryć trzeba wiedzieć jak obserwować ptaki. A takie lekcje prowadzi opolskie towarzystwo przyrodnicze. Najbliższe 27 października w Centrum dialogu obywatelskiego o 17:00.

Hany zaprasza do "Zabawy" | ESKA XD - CD-ROOM #5
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE