Stadion w Opolu będzie najnowocześniejszym obiektem tego typu w Polsce. Źródłem energii dla stadionu będą zamontowane na jego dachu panele słoneczne o łącznej mocy 280 kW. Układ uzupełnią pompy ciepła oraz agregaty z funkcją kogeneracji. To sprawi, że pod względem zastosowanych rozwiązań projektowych będzie absolutnym unikatem wśród innych obiektów sportowych w kraju. Całą inwestycja pochłonie ponad 208 mln zł.
Najbardziej cieszy, że część energii potrzebnej do zasilania stadionu będzie pochodziła z odnawialnych źródeł, co pozwoli znacząco ograniczyć koszty jego utrzymania. Musimy mieć na uwadze gwałtowny i drastyczny wzrost cen surowców energetycznych. Najprawdopodobniej tendencja ta się nie zmieni, dlatego celem wprowadzanych modyfikacji w projekcie stadionu jest ograniczenie zużycia paliw i energii, a w konsekwencji mediów - powiedział Patryk Stasiak, prezes Zakładu Komunalnego w Opolu.
Najnowszy stadion Ekstraklasy
Budowa nowego stadionu w Opolu jest sporym wyzwaniem finansowym. Wszyscy w mieście mają nadzieję, że po otwarciu stadionu w przyszłym sezonie Odra Opole będzie na nim grała już w Ekstraklasie. Awans jest bardzo prawdopodobny, bo na razie zespół prowadzony przez trenera Adama Noconia jest liderem Fortuny 1. Ligi. Jeśli tak się stanie, stadion będzie najnowszym i najnowocześniejszym obiektem Ekstraklasy. Zasiąść będzie na nim mogło pod dachem ponad 11 tys. kibiców.
Budowa stadionu Odry Opole
Zobacz najnowsze zdjęcia z października
Kiedy otwarcie Stadionu Opolskiego?
Budowa Stadionu Opolskiego postępuje zgodnie z planem. Według niego zakończenie inwestycji i oddanie do użytku ma nastąpić w drugiej połowie 2024 r.
Obecnie trwają ostatnie prace przy montażu konstrukcji dachowej. Z daleka widać, jak każdego dnia przybywa szklanych paneli na fasadzie stadionu. Równocześnie już montowane jest oświetlenie. Prace montażowe przebiegają w zasadzie bez większych problemów i już w najbliższych dniach rozpocznie się kolejny etap montażu instalacji wewnętrznych.
Skąd projekt Stadionu Opolskiego?
W międzynarodowym konkursie na koncepcję areny zwyciężyło warszawsko-śląskie konsorcjum 90 Architekci i GMT, pokonując 10 innych zgłoszeń. To właśnie ta firma przedstawiła najciekawszą koncepcję. Komisję konkursową najbardziej zaciekawiła biała, przepuszczająca światło membrana odchylająca się i witająca widzów, odsłaniając część zaplecza. Z daleka może nawet niektórym przypominać dach amfiteatru opolskiego. Dzięki wyginającej się w łuk membranie bryła jest lekka, przyciąga wzrok i sprawia wrażenie unoszonej przez wiatr. Wybrane rozwiązanie umożliwi łatwą i efektowną nocną iluminację stadionu.
Generalnym wykonawcą wybrana została firma MIRBUD S.A., która wybudowała m.in. stadion Wisły Płock.