Wiadomości

Marcin Kierwiński na Opolszczyźnie: "Nikt bez dachu nad głową nie zostanie"

Pełnomocnik rządu ds. programu odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński zadeklarował na Opolszczyźnie, że nikt nie zostanie bez dachu nad głową przed zbliżającą się zimą. W mijającym tygodniu odwiedził odwiedził miejscowości, które ucierpiały w wyniku powodzi. To m.in. Lewin Brzeski, Krapkowice, Nysę, Głuszycę, Marciszów, Stronie Śląskie, Lądek-Zdrój, Kłodzko, Głuchołazy, Krasne Pole, Boboluszki.

Odpowiedzialny za program Odbudowa Plus Minister Marcin Kierwiński w dniach 23-25 października odwiedził miejscowości, przez które przeszła powódź: Lewin Brzeski, Krapkowice, Nysę, Głuszycę, Marciszów, Stronie Śląskie, Lądek-Zdrój, Kłodzko, Głuchołazy, Krasne Pole, Boboluszki.

W wizytowanych miejscowościach doszło do spotkań z lokalnymi społecznościami, służbami oraz władzami samorządowymi.

Cały ten proces odbudowy, który przed nami, bo przecież to dopiero się zaczyna, może zakończyć się sukcesem, jeżeli wszystkie służby państwa będą ze sobą dobrze współpracowały

– podkreślał w Głuchołazach wagę wspólnych działań Marcin Kierwiński.

Priorytetowe działania na terenach powodziowych

Służby skupiają się obecnie nad odbudową infrastruktury krytycznej. Pierwsze efekty prac są już widoczne. W piątek został otwarty most tymczasowy w Głuchołazach. Przeprawa przez rzekę Białą Głuchołaską została zniszczona podczas powodzi, oddzielając tym samym od siebie dwie części miasta.

Żołnierze pracują nad odtwarzaniem innych zniszczonych mostów. W ciągu ostatnich dni Minister brał udział w koordynacji pracy m.in. przy budowie mostu tymczasowego w Krapkowicach.

Szybkiej naprawy wymaga także m.in. oczyszczalnia ścieków w Stroniu Śląskim, o czym Marcin Kierwiński rozmawiał z burmistrzem tej miejscowości.

Będą na to pieniądze, także pieniądze rządowe

– zapewnił Minister, mówiąc o potrzebach dotyczących infrastruktury krytycznej.

Podczas wizyty w Nysie Minister Kierwiński oraz Ministra Edukacji Narodowej Barbara Nowacka przedstawili również plan odbudowy szkół i szybkiego powrotu uczniów do nauki stacjonarnej. Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało się przeznaczyć w tym roku całą rezerwę subwencji oświatowej, czyli blisko 440 milionów złotych, na wsparcie szkół dotkniętych powodzią.

Zobacz zdjęcia z wizyty

Mieszkańcy czekają na pieniądze, a minister deklaruje pomoc

W ostatnim czasie lokalne media rozpisują się o przypadkach osób, którym wielka woda zabrała dosłownie wszystko. Z uwagi na ogromne uszkodzenia budynków nie mają nawet gdzie mieszkać. Minister Kierwiński zapewnił, że władze nie zostawią bez pomocy tych, którzy nie będą mogli spędzić zbliżającej się zimy we własnym domu.

Wojewodowie są w kontakcie z każdą taką osobą i mogę zadeklarować – i mówię to z pełną odpowiedzialnością – że nikt bez dachu nad głową nie zostanie

– oświadczył Minister Kierwiński.

Dodał, że na terenach powodziowych mieszka wiele rodzin, które nie chcą odbudowywać swoich domów, bo znajdują się na terenach zalewowych. Zapewnił, że w takich przypadkach władze będą pomagać szukać gruntów zastępczych, które znajdują się w zasobie Skarbu Państwa. Część osób ma również własne położone wyżej grunty. Planowane są działania przyspieszające proces budowlany na tych działkach.

Tak wyglądały Głuchołazy tuż po powodzi

Zobacz zdjęcia