Stadion Opolski

i

Autor: Stadion Opolski

Inwestycja

Stadion Opolski powstaje na Ekstraklasę. Drużyna ambitnie zmierza do awansu

To będzie najnowszy stadion Ekstraklasy. Trybuny pomieszczą 11 tys. kibiców i otwarte zostaną w drugiej połowie 2024 r. Jest więc pewne, że Odra Opole zagra na nim w nowym sezonie. Piłkarze robią wszystko, aby to był sezon w Ekstraklasie.

Stadion w Opolu będzie najnowocześniejszym obiektem tego typu w Polsce. Źródłem energii dla stadionu będą zamontowane na jego dachu panele słoneczne o łącznej mocy 280 kW. Układ uzupełnią pompy ciepła oraz agregaty z funkcją kogeneracji. To sprawi, że pod względem zastosowanych rozwiązań projektowych będzie absolutnym unikatem wśród innych obiektów sportowych w kraju. Całą inwestycja pochłonie ponad 208 mln zł.

Najbardziej cieszy, że część energii potrzebnej do zasilania stadionu będzie pochodziła z odnawialnych źródeł, co pozwoli znacząco ograniczyć koszty jego utrzymania. Musimy mieć na uwadze gwałtowny i drastyczny wzrost cen surowców energetycznych. Najprawdopodobniej tendencja ta się nie zmieni, dlatego celem wprowadzanych modyfikacji w projekcie stadionu jest ograniczenie zużycia paliw i energii, a w konsekwencji mediów - powiedział Patryk Stasiak, prezes Zakładu Komunalnego w Opolu.

Najnowszy stadion Ekstraklasy

Budowa nowego stadionu w Opolu jest sporym wyzwaniem finansowym. Wszyscy w mieście mają nadzieję, że po otwarciu stadionu w przyszłym sezonie Odra Opole będzie na nim grała już w Ekstraklasie. Awans jest bardzo prawdopodobny, bo na razie zespół prowadzony przez trenera Adama Noconia jest liderem Fortuny 1. Ligi. Jeśli tak się stanie, stadion będzie najnowszym i najnowocześniejszym obiektem Ekstraklasy. Zasiąść będzie na nim mogło pod dachem ponad 11 tys. kibiców.

Budowa stadionu Odry Opole

Zobacz najnowsze zdjęcia z października

Kiedy otwarcie Stadionu Opolskiego?

Budowa Stadionu Opolskiego postępuje zgodnie z planem. Według niego zakończenie inwestycji i oddanie do użytku ma nastąpić w drugiej połowie 2024 r.

Obecnie trwają ostatnie prace przy montażu konstrukcji dachowej. Z daleka widać, jak każdego dnia przybywa szklanych paneli na fasadzie stadionu. Równocześnie już montowane jest oświetlenie. Prace montażowe przebiegają w zasadzie bez większych problemów i już w najbliższych dniach rozpocznie się kolejny etap montażu instalacji wewnętrznych.

Skąd projekt Stadionu Opolskiego?

W międzynarodowym konkursie na koncepcję areny zwyciężyło warszawsko-śląskie konsorcjum 90 Architekci i GMT, pokonując 10 innych zgłoszeń. To właśnie ta firma przedstawiła najciekawszą koncepcję. Komisję konkursową najbardziej zaciekawiła biała, przepuszczająca światło membrana odchylająca się i witająca widzów, odsłaniając część zaplecza. Z daleka może nawet niektórym przypominać dach amfiteatru opolskiego. Dzięki wyginającej się w łuk membranie bryła jest lekka, przyciąga wzrok i sprawia wrażenie unoszonej przez wiatr. Wybrane rozwiązanie umożliwi łatwą i efektowną nocną iluminację stadionu.

Stadion Opolski

i

Autor: Stadion Opolski

Generalnym wykonawcą wybrana została firma MIRBUD S.A., która wybudowała m.in. stadion Wisły Płock. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE