W całym kraju w czwartek przechodzą uroczyste procesje w dniu Bożego Ciała. Ale tylko na Górnym Śląsku idą po wyjątkowo misternie układanych kwietnych kobiercach. Zwyczaj ten został wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego i listę UNESCO.
Procesja Bożego Ciała po kwietnym kobiercu
W czwartek od samego rana w Zimnej Wódce, Kluczu, Olszowej w powiecie strzeleckim mieszkańcy wsi układają specjalne kobierce z roślin i kwiatów na trasie procesji Bożego Ciała.
Jak powiedziała jedna z kobiet układających misterny wzór przed swoim domem w Olszowej, dużo zależy od pogody i osobistej inwencji.
- Mamy swój kawałek przed domem. Oczywiście materiał na nasz odcinek zebraliśmy już wcześniej, choć wiadomo - to rośliny - więc za długo nie można ich przetrzymywać. Wykorzystujemy to, co mamy w ogródkach i przy drogach. Jeżeli pogoda i przyroda dopisze, to wybór kwiatów jest większy i można pozwolić sobie na bardziej fantazyjny wzór - wyjaśnia.
Od lat kobierce układane w Boże Ciało ściągały do Zimnej Wódki i Olszowej ekipy telewizyjne i fotoreporterów.
W tym roku prace mieszkańców obserwują także naukowcy z Instytutu Nauk o Kulturze MCSC w Lublinie, którzy chcą w profesjonalny sposób udokumentować cały proces przygotowania materiałów, układania wzoru kobierca i zachować klimat niezwykłego obyczaju dla przyszłych pokoleń.