Wilki

i

Autor: Pixabay

Zagrożenie

Wilki zaatakowały. Burmistrz Paczkowa wdraża procedury zaradcze

Burmistrz Paczkowa ostrzegają swoich mieszkańców przed wilkami, które pojawiły się na polsko-czeskim pograniczu. Artur Rolka wystąpił do RDOŚ z wnioskiem o wdrożenie procedury zaradczej. Na czym ma polegać?

Wilki na Opolszczyźnie

Wilki zagryzły zwierzęta gospodarskie w miejscowości Trzeboszowice. Powiadomił o tym lokalny serwis informacyjny Nowiny Nyskie. To niestety nie pierwszy taki przypadek. Informacje o watahach wilków zbliżających się do zabudowań dochodzą z wielu gmin i stają się alarmujące do tego stopnia, że burmistrz Paczkowa ostrzegł mieszkańców przed niebezpieczeństwem.

Na stronie internetowej gminy Paczków zamieszczono komunikat w sprawie wilków, które pojawiły się na polsko-czeskim pograniczu.

Szanowni mieszkańcy w ostatnim czasie odbieramy informację o pojawieniu się na terenie Gminy Paczków oraz w gminach sąsiednich wilków. Prosimy Państwa o czujność i zachowanie ostrożności poprzez zwiększenie opieki nad zwierzętami gospodarskimi, a szczególnie psami. W sytuacji napotkania wilka zaleca się zachować spokój, nie należy podchodzić do zwierzęcia, ani krzyczeć. (...) Prosimy również, o niezwłoczne zgłaszanie incydentów napotkania wilka, watahy wilków lub jego obecności w obrębie zabudowań. Zgłoszenia należy składać do Urzędu Miejskiego w Paczkowie (zarządzanie kryzysowe) - napisano w komunikacie.

Procedury zaradcze na wypadek pojawienia się wilków

Burmistrz gminy poinformował o sprawie wojewodę opolskiego oraz inspekcję weterynaryjną. Wystąpił do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z wnioskiem o wszczęcie odpowiedniej procedury zaradczej. Jednocześnie przypomina, że wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym i za zabicie lub skłusowanie wilka grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Na czym polega procedura zaradcza? Chodzi głównie o zidentyfikowanie liczby i miejsca występowania wilków. W dalszej kolejności o namierzenie watahy lub pojedynczych osobników i próby ich odłowienia, a następnie wywiezienia w inne miejsce. Jeśli to się nie uda, może zostać wydana zgoda na odstrzał konkretnych osobników. PAP

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE