Studenci, przeprowadzka

i

Autor: Pixabay Biedronka z akcją "Studenckie mieszkanie" z okazji rozpoczęcia roku akademickiego 2023/2024

Akademiki Uniwersytetu Opolskiego mają jeszcze kilka wolnych miejsc. Ile kosztują?

2023-10-11 9:23

Opolscy studenci - wbrew wszystkim znakom na niebie i ziemi - mają jeszcze szansę na miejsce w akademikach uniwersytetu. Bo mimo kolejek i corocznego boomu na pokoje w miasteczku akademickim, część zrezygnowała ze swojego miejsca.

Zmiany w pokojach i wolne miejsca, to przede wszystkim kwestia wciąż klarujących się planów zajęć. I nagle niektórym studentom akademik przestał się opłacać.​

Są studenci, którzy mają zaplanowane zajęcia przez cały dzień, ale tylko na dwa dni i to jest tak naprawdę w ich przypadku kwestia kalkulacji ekonomicznej, bo okazuje się, że jeśli te zajęcia są dwa razy w tygodniu, to bardziej im się opłaca dojeżdżać, niż mieszkać w akademikach.

- mówiła Katarzyna Kownacka z Uniwersytetu Opolskiego

Chociaż miejsc w akademikach jest tylko 1700, a studentów - prawie 10 tysięcy, macie jeszcze szansę na wymarzony kąt, ale musicie się pospieszyć.

Większość z tych, którzy dostali miejsca w akademikach już się zakwaterowała, ale mamy kilkunastu studentów, którzy się zakwaterowali i potem szybko wykwaterowali. Mamy też sporą część studentów, którzy jeszcze dojeżdżają z zagranicy, bo wiadomo, że ten pierwszy tydzień jest takim tygodniem organizacyjnym, więc liczymy że do przyszłego poniedziałku sytuacja się ostatecznie wyklaruje.

- dodaje Katarzyna Kownacka

Dojeżdżają przede wszystkim studenci z zagranicy. I będzie ich około tysiąca. Z 35 krajów. Prawie 400 osób, to studenci z Ukrainy, ale są też Nigeryjczycy, Niemcy i obywatele Kazachstanu. Dodajmy, że za miejsce w miasteczku uniwersyteckim trzeba zapłacić od 520 do 630 złotych. Miejsce w pokoju jednoosobowym na wolnym rynku kosztuje średnio ponad tysiąc złotych miesięcznie.