Zbiornik retencyjny Racławice Śląskie jest bardzo potrzebny
Budowa zbiornika retencyjnego w Racławicach Śląskich nie dojdzie do skutku bez wsparcia finansowego ze strony rządu. Gminy, przez które przepływa rzeka Osobłoga, nie mają wystarczających środków na realizację inwestycji. Kilka lat temu szacowany koszt budowy wynosił 400 milionów złotych, jednak w ubiegłym roku projekt został usunięty z listy priorytetowych inwestycji. Po wrześniowych powodziach, kiedy Osobłoga ponownie wystąpiła z brzegów, temat wrócił do dyskusji, ale teraz koszt budowy jest znacznie wyższy.
- Pułap ponad miliarda złotych jest zdecydowanie poza naszym zasięgiem. Tutaj nawet nie mówimy o dofinansowaniu, tylko sfinansowaniu ten inwestycji przez stronę rządową - mówił Piotr Bujak, burmistrz Głogówka.
Gdzie pojawiłby się zbiornik?
Zbiornik miałby zostać wybudowany na miejscu dawnego wyrobiska żwiru, a pierwsze koncepcje jego budowy pojawiły się już sto lat temu. Rzeka Osobłoga od długiego czasu regularnie powoduje zalania w sąsiadujących z nią gminach. Obecnie gminy te wspólnie przygotowują dokumentację dotyczącą szkód powstałych w wyniku wrześniowej powodzi. Jednak to, kiedy dokument trafi na biurko premiera, na razie nie jest pewne.
Gmina Głogówek: "Zbiornik retencyjny Racławice Śląskie jest niezbędny!"
Powstanie zbiornika retencyjnego Racławice Śląskie ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia bądź zminimalizowania skutków licznych i częstych powodzi, które nawiedzają nasz region i powodują poważne straty w infrastrukturze komunalnej oraz w mieniu prywatnym. Jak pokazała ostatnia nawałnica 16 lipca, już nawet obfitsze opady potrafią spowodować potężne zalania na terenie Racławic Śląskich. Nie bez znaczenia jest także potencjalny pozytywny wpływ zbiornika na lokalne rolnictwo w związku z ewentualną funkcją retencyjną.