Paweł Kukiz

i

Autor: Beata Zawrzel/REPORTER

Wybory

Paweł Kukiz o Kamińskim i Wąsiku. Przewiduje wynik PiS w wyborach samorządowych

Paweł Kukiz w mocnych słowach prognozuje, na jaki wynik może liczyć Prawo i Sprawiedliwość w zbliżających się wyborach samorządowych 2024. Skomentował także to, co dzieje się po aresztowaniu Mariusza Kamińskiego i Michała Wąsika.

Paweł Kukiz, polityk ugrupowania Kukiz'15 był gościem Łukasza Jankowskiego w programie "Poranek Wnet" w Radiu Wnet. Wszedł do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości, ale od kilku tygodni bardzo stanowczo wypowiada się w sprawie działań PiS. W czasie rozmowy pytany był m.in. o aresztowanie Mariusza Kamińskiego i Michała Wąsika i tego, co robią posłowie PiS w ich obronie.

Paweł Kukiz zapytany był wprost, czy uważa Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika za więźniów politycznych.

Odpowiedział, że "nie szedłby tak daleko".

Chociaż polityka tak głęboko wchodzi w życie ludzi, że wszystko jest upolitycznione. Jak sądy są upolitycznione, to wyroki też mogą być - stwierdził polityk.

Dodał, że Kamiński i Wąsik walczyli "niewyobrażalną korupcją za czasów PO" i trudno stwierdzić, czy w tych działaniach przekroczyli swoje uprawnienia. Natomiast sam sposób ich zatrzymania ocenił jako skandaliczny.

Dla mnie jest rzeczą skandaliczną, żeby "krawężnik" wchodził do Pałacu Prezydenckiego. To nie mówi o prezydencie, tylko o ustroju w Polsce, o szacunku Polaków do siebie - powiedział Paweł Kukiz. - Bez względu na szczegóły, rzecz taka, że do Pałacu Prezydenckiego wchodzi zwykła policja, po prostu żenada. Jeżeli ktoś tak traktuje Pałac Prezydencki, to to jest świadectwo, jak traktuje całe państwo Polskie. Zdawał sobie sprawę Tusk, jak to będzie wyglądało na zewnątrz.

Paweł Kukiz mówił także o rządach Donalda Tuska.

Dla jego urzędników polecenia wodza partyjnego, Tuska, są ważniejsze niż uprawnienia prezydenta. To hardcorowa forma okupacji - mówił Paweł Kukiz.

Paweł Kukiz poproszony został także o odpowiedź dotyczącą tego, co dzieje się po aresztowaniu Kamińskiego i Wąsika. Politycy PiS organizują modlitwy przed aresztami śledczymi, mobilizują elektorat do działań w mediach społecznościowych, zapowiadają kolejne protesty i demonstracje w celu uwolnienia skazanych więźniów.

- To trafi do żelaznego elektoratu i utrzyma go w jedności. Natomiast nie przyniesie nowego elektoratu - skwitował Paweł Kukiz.

Według Pawła Kukiza, takie działania nie jednoczą szeroko rozumianej prawicy. Ma to ogromne znaczenie dla zbliżających się nowych wyborów samorządowych w kwietniu.

Jeżeli PiS w kolejnych wyborach będzie startowało jako PiS, a nie jako koalicja, to dostanie większy łomot, niż w jesiennych wyborach - stwierdził Paweł Kukiz.

Quiz z gwary śląskiej. Dogadasz się z rodzonym Ślązakiem?

Pytanie 1 z 10
Co w gwarze śląskiej oznacza słowo "szmaterlok"?
Listen on Spreaker.