Pogoda

Południe Opolszczyzny pod wodą. Ulewne deszcze powodują zalania i podtopienia

2024-09-14 11:16

W piątek (13 września) nad Polskę dotarł niż genueński. W wielu regionach występują ulewne deszcze, które powodują wezbranie rzek wylewających się z koryt. Ich następstwem są zalania i podtopienia. Na południu województwa opolskiego panuje bardzo trudna sytuacja.

Południe Opolszczyzny zmaga się z deszczem

Sytuacja związana z niżem genueńskim, który dotarł nad Polskę 13 września (piątek) z godziny na godzinę jest coraz bardziej dramatyczna. Zagrożonymi lokalnymi zalaniami są województwa dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie i części województw wielkopolskiego i lubuskiego. Najbardziej ekstremalne warunki panują w okolicach Nysy. W godzinach nocnych nasiliły się tam opady deszczu, które powodują nagłe wzrosty stanów rzek. W kilku miejscach wylewają rzeki Biała Głuchołaska, Złoty Potok, Widna i mora. Ewakuowane są miejscowości Jarnołtóek, Moszczanka, Pokrzywna oraz Morowo. Najtrudniejsza sytuacja panuje w miejscowości Głuchołazy, której mieszkańcy również są ewakuowani. Służby pracują w pocie czoła, ale mimo wysiłków nie udaje się opanować wielu regionów.

Sytuacja nie jest opanowana, jest cały czas rozwojowa. Tak naprawdę cały czas interwencje napływają. Jako Straż Pożarna nie nadążamy z przyjmowaniem wszystkich zgłoszeń, na raz jest po prostu ich za dużo - mówi kpt. Dariusz Pryga z Nyskiej Straży Pożarnej.

Kulminacja najtrudniejszych warunków pogodowych dopiero przed nami.

Ćwiczenia WOT dot. ochrony przeciwpowodziowej.

Niż genueński nie zatrzymuje się

Sobota (14 września) jest dopiero początkiem ekstremalnych warunków pogodowych, które dotykają południa i zachodu Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał szereg ostrzeżeń dla zagrożonych zalaniami regionów. Najwyższym, trzecim stopniem alertu pogodowego objęte są województwa:

  • dolnośląskie
  • opolskie
  • śląskie
  • małopolskie
  • część województwa wielkopolskiego
  • część województwa łódzkiego

Służby wzmacniają koryta rzeki i okoliczny budynki workami z piaskiem. Przygotowywane są zbiorniki retencyjne, wały przeciwpowodziowe są w gotowości na przyjęcie znacznych ilości wody. Największą kulminację ekstremalnych opadów prognozuje się na sobotę, noc z soboty na niedzielę oraz na samą niedzielę. Mieszkańcy zagrożonych regionów proszeni są o regularne sprawdzanie alertów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, stosowanie się do zaleceń służb oraz zachowanie bezpieczeństwa. Ze względu na dynamiczną sytuację służby wydały zalecenia o naładowaniu urządzeń elektrycznych, zrobieniu zapasów wody pitnej i możliwym zabezpieczeniu dobytku.