Adam Gomoła

i

Autor: Piotr Molecki/East News

Śledztwo

Poseł Adam Gomoła złamał prawo? Jest śledztwo prokuratury

Adam Gomoła został nagrany, gdy namawia do wpłaty pieniędzy na prywatne konto, aby ominąć limity finansowania kampanii wyborczej do samorządu w opolskich strukturach Polski 2050. Prokuratura Rejonowa w Opolu wszczęła śledztwo w sprawie możliwych nieprawidłowości - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu Stanisław Bar.

Poseł Adam Gomoła z Gogolina ma poważne problemy prawne. Prokuratura Rejonowa w Opolu wszczęła śledztwo, w sprawie, która może kosztować go nawet utratę mandatu posła i ogromne pieniądze. Śledztwo prowadzone jest pod kątem naruszenia artykułu 506 pkt. 7. Kodeksu Wyborczego. Przewiduje on, że kto, w związku z wyborami: udziela komitetowi wyborczemu partii politycznej lub przyjmuje w imieniu komitetu korzyść majątkową z innego źródła niż z funduszu wyborczego partii politycznej tworzącej komitet wyborczy partii politycznej, podlega grzywnie od 1 do 100 tys. zł.

Śledztwo jest skutkiem opublikowanych w mediach zapisów rozmów posła na Sejm Adama Gomoły z jednym z potencjalnych kandydatów na pierwsze miejsce listy w wyborach do sejmiku województwa opolskiego. Według nagrania, poseł ma namawiać swojego rozmówcę, by ten wpłacił 20 tys. zł na konto prywatnej firmy, prowadzonej przez bliską współpracowniczkę parlamentarzysty, by w ten sposób ominąć limity finansowania kampanii.

Po ujawnieniu zapisu rozmowy władze partii usunęły Gomołę ze swoich struktur, a on sam został posłem niezrzeszonym. Gomoła nie przyznaje się do winy. W wypowiedziach medialnych wyjaśnia, że padł ofiarą prowokacji przygotowanej przez niechętnych mu polityków.

Prokurator informuje, że po zebraniu wstępnych dowodów, prokuratura podjęła decyzję o wszczęciu śledztwa w sprawie potencjalnych nieprawidłowości w finansowaniu kampanii wyborczej, w ramach którego możliwe będzie przesłuchanie świadków i podjęcie kolejnych czynności procesowych.

Ciekawostki o Śląsku QUIZ Sprawdź, czy znasz zaskakujące fakty

Pytanie 1 z 14
Oblaty to tradycyjny śląski przysmak. Wypiekany jest w: