Kadra szpitala
Pacjentami w CWK będzie się zajmować: 70 pielęgniarek, 45 ratowników, 25 lekarzy i kilkadziesiąt innych osób – w tym rehabilitanci i psycholodzy. W kadrze są też farmaceuci, pracownicy obsługi technicznej, informatycy i sprzątaczki. W ciągu doby pracować będzie jednocześnie 36 osób. Wśród załogi medycznej są osoby, które oprócz pracy w CWK zajmują się też pacjentami w innych placówkach. Nawet poza Opolszczyzną. Do pracy w szpitalu tymczasowym na Wrocławskiej zgłosiły się osoby z Gdańska, Katowic czy Lublina. Pomagają żołnierze z 10. brygady logistycznej w Opolu i 1. pułku saperów z Brzegu. Pracować będą też studenci kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim.
Wysokie morale załogi
Mimo trudnego czasu jaki jest przed ekipą CWK, wszyscy zachowują dobry humor – zdradziła nam Maria Grzeczna, naczelna pielęgniarka szpitala tymczasowego w Opolu:
Widać u tych osób, że one chcą pracować, chcą pomagać. Taki przykład: w poniedziałek, wtorek i środę trwały szkolenia. W sobotę i niedzielę wszystkie części techniczne i medyczne tego szpitala urządzali bezinteresownie. Mimo, że idą święta! Więc nastroje są bardzo pozytywne – dodaje Maria Grzeczna.
Pierwsi pacjenci po świętach
Wojewoda opolski Adrian Czubak poinformował, że pierwsi pacjenci do szpitala tymczasowego będą trafiać już po świętach. Od 27 grudnia znajdzie się tam miejsce dla pacjentów z potwierdzoną chorobą covidową, także tych w ciężkim stanie. Łóżek tzw. OIOM-owych będzie 37. Jeśli będzie taka potrzeba to ta liczba zwiększy się do ponad 70. W sumie szpital przyjmie 150 pacjentów. Jednak na początku medycy nie będą w pełni wykorzystywać tych zasobów. Dla pacjentów będzie dostępnych 20 łóżek „zwykłych” i 10 OIOM-owych.
Ekspresowa budowa
Budowa szpitala tymczasowego w opolskim CWK ruszyła pod koniec października. W listopadzie mówiło się o otwarciu jeszcze w tym samym miesiącu. To się udało, a przynajmniej część „budowlana”. Teren szpitala podzielono na strefy, zamontowano instalacje i zbiorniki z tlenem, a nawet lądowisko dla helikopterów. Do 18 grudnia trwało jednak ściąganie całego potrzebnego sprzętu. Odpowiedzialny był za to Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu. Tak jak i za rekrutację personelu. W części OIOM-owej pacjenci leżeć będą na nowoczesnych łóżkach ufundowanych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Pierwsi pacjenci mieli trafić do CWK tuż przed świętami. Ze względu na zmniejszenie liczby chorych w regionie, zmieniono plan.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!