Szpital w Nysie został zamknięty po zniszczeniu przez powódź

i

Autor: Szpital Nysa

Wiadomości

Szpital w Nysie zostanie uruchomiony po powodzi. Dyrektor podał datę

Wznowimy pracę w szpitalu powiatowym w Nysie - poinformował Artur Kamiński, dyrektor szpitala, który został zamknięty w wyniku wrześniowej powodzi. Nadal trwa akcja sprzątania, ale oddziały są już gotowe na przyjęcie pacjentów. W tej chwili najpilniejszą rzeczą jest przywrócenie zasilania w energię elektryczną.

Szpital powiatowy w Nysie rozpoczął ewakuację 15 września, kiedy wody powodziowe wdarły się do przyziemia szpitala, w którym znajdował się szpitalny SOR i tomograf. Początkowo ewakuowano z placówki kilku pacjentów, jednak po zalaniu piwnic i parteru, podjęto decyzję o zamknięciu placówki. Pacjentów przewieziono do innych szpitali w regionie.

Jak przekazał Artur Kamiński, obecnie trwa sprzątanie pozostałości po powodzi.

Szpital w Nysie zniszczony w powodzi

Zobacz zdjęcia

Głównym problemem jest przywrócenie normalnego zasilania placówki w prąd i uruchomienie szpitalnych wind. Zdaniem dyrekcji szpitala, wznowienie funkcjonowania placówki nastąpi w przyszłym tygodniu. Obecnie część świadczeń zamkniętego szpitala powiatowego przejął prowadzony przez wojsko szpital polowy przy Hali Nysa.

Od piątku udało się nam uruchomić komorę hiperbaryczną. To jedyny taki sprzęt na terenie województwa. W części budynku zasilanie prądu już jest, ale m.in. na OIOMie nie ma zasilania, bo zostały zalane wszystkie transformatory, rozdzielnie i czekamy na dostawę elementów do odbudowy tych urządzeń. Musimy przywrócić serce diagnostyczne szpitala. Chciałbym, aby szpital się uruchomił do końca przyszłego tygodnia

- mówi Artur Kamiński, dyrektor szpitala w Nysie.

We wtorek pacjentów zaczął przyjmować sąsiadujący ze szpitalem powiatowym w Nysie oddział kardiologiczny Polsko-Amerykańskich Klinik Serca. Placówka, która także została częściowo poszkodowana w czasie powodzi, przywrócił dyżur dla chorych z zawałami serca z Nysy, powiatu i partnerów z innych części województwa. Równolegle prowadzone są prace porządkowe i naprawy na zalanym przez powódź parterze budynku.

Władze powiatu nyskiego rozważają możliwość budowy nowego szpitala powiatowego na terenie w mniejszym stopniu zagrożonym potencjalnymi powodziami.