Zabezpieczanie wałów przeciwpowodziowych i mostu tymczasowego w Głuchołazach

i

Autor: Głuchołazy998

Wiadomości

Trudna sytuacja powodziowa na Opolszczyźnie. Strażacy umacniają wały i zabezpieczają szpital w Głuchołazach

2024-09-13 16:47

Sytuacja powodziowa w województwie opolskim jest trudna, ale nie tragiczna. Straż pożarna ze służbami miejskimi umacnia wały przeciwpowodziowe i ustawia zapory z worków z piaskiem przed szpitalem i mostem w Głuchołazach oraz starostwem powiatowym w Strzelcach Opolskich. Trwają pilne przygotowania do mających nastąpić intensywnych opadów deszczu i podtopień.

W związku z prognozowanymi długotrwałymi i intensywnymi opadami deszczu po czeskiej stronie granicy i na terenie województwa opolskiego, w piątek służby wojewody wysłały do mediów raport dotyczący sytuacji w regionie.

Jak przekazało biuro prasowe wojewody sytuacja jest trudna, ale na chwilę obecną stabilna. Nie odnotowano negatywnych zdarzeń, które mogłyby mieć wpływa na stan bezpieczeństwa mieszkańców województwa.

Jaki jest stan wód w rzekach Opolszczyzny

W godzinach porannych poziom wód na stacjach wodowskazowych na terenie województwa utrzymywał się w strefie stanów średnich. Na stacjach wodowskazowych nie odnotowano również przekroczeń stanów ostrzegawczych i alarmowych. Jednak biorąc pod uwagę sytuację meteorologiczną, nadal prowadzone są działania prewencyjne.

Działania prewencyjne przed skutkami powodzi

W powiatach podjęto szereg działań prewencyjnych, a w tym:

  • - w Strzelcach Opolskich budynek starostwa został obłożony workami z piaskiem;
  • - na terenie powiatu prudnickiego zabezpieczono miejsca newralgiczne: przepust w Racławicach Śląskich, miejsce na drodze relacji Racławice Śląskie – Dzierżysławice (DP 1209 O). W dniu 13.09.2024 r. zostanie zabezpieczony budynek Domu Dziecka w m. Mochów;
  • - w powiecie nyskim w ramach działań prewencyjnych: wzmocniono nabrzeże rz. Mora, w m. Głuchołazy zabezpieczony został remontowany odcinek DK40 i most w ciągu tej drogi oraz będąca w trakcie remontu instalacja burzowa;
  • - w powiecie namysłowskim zostały zabezpieczone miejsca newralgiczne na terenie powiatu gm. Pokój (m. Siedlice) i gm. Świerczów (rów wzdłuż drogi powiatowej 1136 O);
  • - w m. Opolu zorganizowano dla mieszkańców Opola pobieranie worków z piaskiem. Działanie będzie kontynuowane w dniu 13.09.2024 r.
  • Działania służb ratowniczych, w tym liczba interwencji i zdarzeń.

W związku z wydanymi ostrzeżeniami, wzmocniono obsady Stanowisk Kierowania w Powiatowych Komendach Państwowej Straży Pożarnej. Do dnia 13.09.2024 r. do godz. 5:00 na terenie województwa opolskiego nie odnotowano żadnych negatywnych zdarzeń. 

W powiecie nyskim podjęto następujące działania prewencyjne:

  • a)    w dniu wczorajszym - 12 września br. gmina Nysa prowadziła akcje zabezpieczające dwie miejscowości - Morów oraz Hajduki Nyskie. W Morowie został ustawiony wał z rękawów przeciwpowodziowych wzmocniony workami z piaskiem na ok. 150/200 metrów i zadysponowano piasek ok. 40 ton.
  • b)    Hajduki Nyskie  - zadysponowano ok. 20 ton piasku. Strażacy ustawili zaporę przy rzece Cielnica w najniżej położonym miejscu, tak aby przy ewentualnym wzroście wody ta nie wylała na drogę odcinając tym samym mieszkańców od drogi wyjazdu z miejscowości.
  • c)    gmina Paczków: w miejscowościach Dziewiętlice, Ujeżdziec i Gościce zeskładowano piasek i worki. Obłożono workami z piaskiem Przedszkole w Paczkowie.
  • d)    gmina Głuchołazy zabezpieczono workami z piaskiem Szpital Powiatowy, ul. Kraszewskiego i ul. Moniuszki. 
  • e)    W dniu 12.09.2024 r. Starosta Nyski wprowadził od godz. 18.00 pogotowie przeciwpowodziowe na terenie wszystkich gmin. W dniu dzisiejszym (13.09.2024 r.) o godz. 7.30 odbyło się posiedzenie PZZK.
  • f)    W dniu 13.09.2024 r. powiat nyski zwrócił się do WBiZK o wypożyczenie ładowarki do piasku dla komendy Powiatowej PSP w Nysie oraz udostępnienie 20 000 tys. worków na piasek.
  • g)    Dnia 13.09.2024 r. Starostwo Powiatowe w Nysie złożyło do WCZK wniosek w sprawie wydzielenia sił i środków SZ RP do wsparcia administracji publicznej w sytuacji kryzysowej.

Powiat strzelecki informuje o możliwościach zakwaterowania ewentualnych zasobów ludzkich z zewnątrz do prowadzenia działań przeciwpowodziowych:

  • a)    w gminie Strzelce Opolskie jest to ok. 100 łóżek z pościelami (w placówkach oświatowych, głownie w Strzelcach Opolskich),
  • b)    w gmina Zawadzkie jest to 10 miejsc (hotel),
  • c)    w gmina Ujazd jest to 8 miejsc w Domu Wiejskim w Niezdrowicach.

W powiecie prudnickim podjęto następujące działania prewencyjne:

  • a)    w związku z pogarszającą się sytuacją meteorologiczną w dniu 13.09.2024 r. zebrał się sztab kryzysowy Burmistrza Prudnika, podczas którego zdecydowano o wprowadzeniu od godz. 8:45 pogotowia przeciwpowodziowego na terenie gminy.