Nordis przejęte przez ukraińską firmę

i

Autor: Pixaby

Wiadomości

Ukraiński biznesmen przejął znaną polską fabrykę lodów. Ich produkty znają wszyscy Polacy

Jeden z największych producentów mrożonek w Ukrainie przejął polską firmę z mrożonkami. Od końca 2023 roku właściciel firmy Trzy Misie przejął kontrolę nad polskim Nordisem - producentem lodów i mrożonek. Choć od przejęcia minęło kilka miesięcy to polskie produkty na razie nie będą dostępne w Ukrainie.

Kto kupił Nordis pochodzące z Zielonej Gór?

Z danych z rejestru Ministerstwa Sprawiedliwości - na które powołuje się "Forbes" - wynika, że we wrześniu 2023 roku polska fabryka produkująca mrożonki i lody Nordis, zmieniła zarząd.

Nowym właścicielem został 48-letni Dmytro Ushmaev, pochodzący z Ukrainy założyciel firmy Trzy Niedźwiedzie. Natomiast do rady nadzorczej Nordis wszedł Andrij Tyszczenko, dyrektor ukraińskiego producenta.

Dla nas wyjście za granicę jest logicznym krokiem, ponieważ rynek europejski jest wystarczająco rozwinięty i nadal rośnie - powiedział Ushmaev. Ukraińska firma planuje inwestować w produkcję w Polsce, zwłaszcza że moce produkcyjne polskiej fabryki mają być obecnie o połowę mniejsze niż produkcja ukraińska. 

Ushmaev podkreśla, że polski i ukraiński biznes "mogą wymieniać doświadczenia zawodowe". W jego planach jest eksport polskich produktów na rynek europejski. Jednak dodał też, że na razie  lody i półprodukty Nordis nie będą jeszcze dostępne na Ukrainie.

Jak podaje portalspozywczy.pl, w maju 2023 roku spółka Trzy Niedźwiedzie miała wziąć niezabezpieczony kredyt na kwotę 210 mln UAH (ponad 21 mln zł) w ramach ubezpieczenia Agencji Kredytów Eksportowych. Według doniesień pozyskana pożyczka miała zostać przeznaczona na eksport do Polski, gdzie od lipca 2022 r. firma jest obecna.

QUIZ: Lody i sorbety. Sprawdź swoją wiedzę o deserach lodowych.

Pytanie 1 z 12
Lody dzielą się na 3 rodzaje:

Czym zajmuje się firma Nordis?

Nordis Sp. z o.o. to producent i dystrybutor żywności mrożonej działający od 1968 r. Został założony w Zielonej Górze. Później kolejne zakłady produkcyjne powstały we Wrocławiu oraz Kaliszu.

Produkty Nordis uzyskały liczne wyróżnienia, w tym nagrodę Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej za najciekawszy wyrób roku oraz Konsumencki Znak Nordis ma własną szeroką sieć dystrybucyjną, w której oferuje również wyroby innych marek, np.: Hortex, Dr.Oetker, Frosta, Grycan, Nestle, Aviko czy McCain.

Swoje punkty dystrybucyjne firma Nordis ma m.in. w Warszawie, Poznaniu, Koszalinie, Szczecinie, Gdańsku, Łodzi, Częstochowie, Będzinie, Krakowie i wielu innych miastach. Natomiast główna siedziba mieści się nadal w Zielonej Górze.