Wybuch reaktora w Kędzierzynie-Koźlu - sprawę bada policja i inspekcja pracy

2021-04-08 14:43

Do eksplozji małego reaktora chemicznego na terenie jednej z firm doszło w środę przed południem. Służby sprawdzą co spowodowało wypadek. Mają też zamiar dowiedzieć się dlaczego nikt ich o tym nie poinformował.

Policjanci badają sprawę wybuchu reaktora w jednym z zakładów chemicznych w Kędzierzynie Koźlu. Do wypadku doszło w środę w południe. Policjanci chcą się też dowiedzieć dlaczego firma wezwała służby ratunkowe dopiero po 2 godzinach.

Na miejsce pojechali policjanci, którzy wykonali oględziny. Przesłuchujemy już pierwszych świadków. Sprawę szczegółowo wyjaśniają policjanci z Kędzierzyna-Koźla, którzy badają dlaczego służby ratunkowe zostały o zdarzeniu powiadomione tak późno.

- podkom. Karol Brandys, rzecznik opolskiej policji

Prewencyjna kontrola

Sprawę bada też Państwowa Inspekcja Pracy. Według ich ustaleń podczas syntezy żywicy w urządzeniu nagle wzrosło ciśnienie. Inspektorzy sprawdzą, czy był to błąd pracowników czy awaria sprzętu.

To postępowanie będziemy prowadzić tak długo, jak będzie to konieczne do ustalenia wszystkich przyczyn i okoliczności, jakiegoś błędu ewentualnie, który został popełniony w tym procesie, albo wady urządzenia. Nie wiemy na tą chwilę do czego tam doszło.

- Tomasz Krzemienowski, zastępca okręgowego inspektora pracy

Pracownicy kędzierzyńskiej firmy zdążyli uciec jeszcze przed wybuchem. Jeden z nich został lekko ranny.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!