Wybory 2023

i

Autor: PHOTO ART SERVICE

Wyniki wyborów 2023. Ogólnopolskie wyniki late poll

Wyniki wyborów 2023. Znamy już ostateczne sondażowe wyniki głosowania w wyborach parlamentarnych. Głosowanie zostało zakończone o godz. 21 i lokale wyborcze zostały zamknięte. Podajemy wyniki badań IPSOS late poll dla TVP, Polsatu i TVN.

Wyniki wyborów parlamentarnych 2023

Już wiadomo, kto wygrał tegoroczne wybory parlamentarne. Swoich kandydatów zgłosiło 85 komitetów wyborczych. Ale zwycięstwo należy tylko do jednego.

 • Bezpartyjni Samorządowcy 2,4 proc. 0 mandatów
 • Trzecia Droga 13,0 proc. 57 mandatów
 • Nowa Lewica 8,6 proc. 30 mandatów
 • Prawo i Sprawiedliwość 36,6 proc. 198 mandatów
 • Konfederacja 6,4 proc. 14 mandatów
 • Koalicja Obywatelska 31,0 proc. 161 mandaty

Źródło: Badanie IPSOS exit poll dla TVP, Polsatu i TVN

Frekwencja wyborcza

Państwowa Komisja Wyborcza na konferencji prasowej przedstawiła wyniki frekwencji do godz. 17. Jak wskazał szef PKW Sylwester Marciniak, spośród województw najwyższa frekwencja została odnotowana w woj. mazowieckim, gdzie do godz. 17 zagłosowało 60,77 uprawnionych. Na kolejnych miejscach znalazło się woj. małopolskie z wynikiem 58,9 proc. i woj. łódzkie z wynikiem 58,58 proc.

Trzy województwa o najniższej frekwencji, jak mówił Marciniak, to województwo opolskie z wynikiem 52,26 proc., warmińsko-mazurskie z wynikiem 54,86 i podkarpackie z wynikiem 55,23 proc.

Przewodniczący PKW odniósł się również do danych nt. frekwencji w największych miastach, stolicach województw. Spośród nich najwyższą frekwencję odnotowano w Warszawie - 63,17 proc. uprawnionych do głosowania. Na drugim miejscu znalazł się Białystok z wynikiem 62,62 proc., a na trzecim Szczecin z wynikiem 62,24 proc. Spośród miast wojewódzkich najniższa frekwencja została odnotowana w Lublinie - 53,21 proc. uprawnionych do głosowania, Gdańsku - 53,42 proc. i Gorzowie Wlkp. - 57,92 proc. uprawnionych do głosowania.

"W stosunku do liczby uprawnionych najwięcej wyborców wzięło udział w głosowaniu w gminie Klwów w powiecie przysuskim w woj. mazowieckim - mianowicie 75,59 proc. W stosunku do liczby uprawnionych najmniej wyborców wzięło udział w miejscowości Ustroń w powiecie cieszyńskim w woj. śląskim - 32,67 proc." - poinformował również Marciniak.

Incydenty wyborcze

W trakcie głosowania wyborczy zgłaszali szereg nieprawidłowości takich, jak:

brak pieczęci na kartach wyborczychniedozwolone pytania członków komisji o wydawanie kart do referendum ogólnopolskiegobrakujących kart do głosowaniazbyt dużych kolejek do lokali wyborczych i niemożności zagłosowania do godz. 21W niedzielę, w dniu wyborów parlamentarnych i referendum, doszło do wielu incydentów wyborczych.

Pojawiły się przestępstwa określone w Kodeksie karnym z art. 190a par. 2 Kk tj. działanie na szkodę poprzez podszywanie się pod inną osobę. Odnotowano 16 przestępstw dotyczących niszczenia dokumentów wyborczych, referendalnych - artykuł 248 pkt. 3 Kk. Wśród innych przestępstw warto wymienić odstąpienie innej osobie kart do głosowania i wywieranie wpływu na sposób głosowania.

Aż 207 przestępstw polegało na wyniesieniu kart wyborczych.

Kto startował w wyborach 2023

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku wystartowało sześć komitetów ogólnokrajowych. Na poniższej liście są numery nadane poszczególnym komitetom przez Państwową Komisję Wyborczą na drodze losowania.

 • Bezpartyjni Samorządowcy;
 • Trzecia Droga;
 • Nowa Lewica;
 • Prawo i Sprawiedliwość;
 • Konfederacja;
 • Koalicja Obywatelska 

W wyborach do Sejmu i Senatu wystartowały dwa komitety koalicyjne, 40 komitetów partii i 43 komitety wyborców.